Świąteczne dekoracje z Anną Dudzińską-Gąsior. Naturalnie proste…

Świąteczne dekoracje z Anną Dudzińską-Gąsior. Naturalnie proste…

Dekorowanie domu na święta to przede wszystkim świetna okazja do spędzenia czasu razem. Świąteczne dekoracje – zarówno eleganckie, jak i tradycyjne, dodadzą naszym wnętrzom autentycznego uroku i charakteru. – Najważniejsze, aby podejść do tego z głową, tzn. sięgnąć po ozdoby, które posłużą nam przez lata. W ten sposób zadbamy o środowisko i swoje zdrowie – mówi Anna Dudzińska-Gąsior, specjalistka declutteringu i organizacji przestrzeni.

Dekorowanie domu na święta to wspaniała tradycja, która tworzy magiczny klimat i przytulną atmosferę. Pamiętajcie, aby w tym procesie dostosować ozdoby do własnego gustu i stylu w jakim urządzone są wasze wnętrza. Wybierzcie to, co sprawi, że dom stanie się dla Was atrakcyjniejszy. – Wiele ozdób można wykonać własnoręcznie, spędzając przy tym czas z bliskimi, np. wykorzystując torebki śniadaniowe czy resztki papieru do pakowania prezentów. A jeśli już o prezentach mowa, zamiast folią, można je przyozdobić bawełną, jutą czy lnianą tkaniną – będą prezentować się wtedy niezwykle oryginalnie – podpowiada Anna Dudzińska-Gąsior, specjalistka declutteringu i organizacji przestrzeni.

Trzeba pamiętać, że ozdoby z brokatem nie są dobre dla zdrowia. Zawarty w nich mikroplastik opada na podłogę, następnie unosi się w powietrzu, przedostając się nawet do naszego organizmu – tłumaczy ekspertka.

Powrót do tradycji

Zdaniem Anny, świetną alternatywą dla plastikowych ozdób będą naturalne, m.in. świeże gałązki jodły przystrojone suszonymi pomarańczami, cytrynami lub piernikami, niekoniecznie domowej roboty, jeśli nie mamy czasu na wypieki. – Co do choinki, możemy postawić na „żywe” drzewko lub wykorzystać sztuczne, które posłuży nam przez lata. Dekorując je warto sięgnąć po szyszki, orzechy i suszone owoce – radzi specjalistka i dodaje: -Nie zapominajmy o podlewaniu naszej iglastej roślinki. Nie możemy ulokować jej również przy źródle ciepła. Umieśćmy ją na podkładce, zabezpieczając przy tym podłogę. Jeżeli nie podoba nam się donica, w której rośnie choinka, możemy ją zawsze własnoręcznie ozdobić.

Przy „światełkowych” dekoracjach – choinki i nie tylko – świetnie sprawdzą się energooszczędne żarówki LED. Niesamowity nastrój stworzą też świeczki sojowe, biodegradowalne i dłużej utrzymujące płomień. Zamiast plastikowych świeczników można sięgnąć po ozdobne słoiki, a jeszcze lepiej – przystroić je samemu.

Anna Dudzińska-Gąsior. Fot. Marta Filipowicz.

Natura zawsze na topie

Sztuczne kompozycje kwiatowe, warto zamienić na własnoręcznie skomponowane girlandy, np. zsuszonych gałązek, liści, kwiatów i szyszek. Do stworzenia świątecznych ozdób można równie skutecznie wykorzystać słomę – nadaje się do formowania gwiazd, serc czy kul. – Przeróbmy stare ozdoby na nowe, malując je lub pokrywając naturalnymi materiałami – wtrąca Anna.

Aromat nie do podrobienia

-Zastąpmy odświeżacze powietrza ze sklepowych półek, naturalnymi olejkami eterycznymi, wonią suszonych ziół czy przypraw. Domowych sposobów na ładny zapach jest więcej. Wystarczy zagotowaćwodę, rozmaryn, plaster cytryny, laskę wanilii lub cynamonu. Otrzymamy aromatyczny napar, popularny ostatnio w mediach społecznościowych jako tzw. potpourri.