Mycie okien, trzepanie dywanów czy nabłyszczanie podłóg to sam czubek góry lodowej. Porządki przed świętami w wielu domach obejmują wszystkie zakamarki. Oczywiście znajdą się tacy, co całkowicie bagatelizują tę „tradycję” i zamiast szorować każdy kąt, wrzucają na luz… Jak zatem porządkować i nie zwariować? A przy okazji poznać sprawdzone, naturalne metody usuwania zabrudzeń? Podpowiada Anna Dudzińska-Gąsior, specjalistka declutteringu i organizacji przestrzeni.
Na samym początku warto zastanowić się czy chcemy stworzyć nieskazitelną przestrzeń godną perfekcyjnej pani domu, czy podchodzimy do tematu przedświątecznych porządków na luzie. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, święta i tak się odbędą… W Internecie pojawia się coraz więcej żartobliwych memów na ten temat: „Gotuję, wycieram, sprzątam. Tak, święta to magiczny czas”; „Świąteczne porządki – sprzątanie tam, gdzie nikt nie zaglądał od I wieku p.n.e.” czy „Dorosłość jest wtedy, gdy sprzątasz do muzyki, do której kiedyś imprezowałeś”. Jak zatem porządkować i nie zwariować? A przy okazji nie zatracić radości z czasu spędzonego w gronie najbliższych?
Dobry plan to podstawa!
Zanim weźmiemy się za przedświąteczne porządkowanie naszych domów i mieszkań, koniecznie spiszmy rzeczy do zrobienia i rozłóżmy obowiązki w czasie. Wtedy ze wszystkim zdążymy, bez paniki i niepotrzebnej presji. – Z wyprzedzeniem możemy posprzątać w szafach z ubraniami, szufladach kuchennych i łazienkowych. To również dobry moment na odgracanie, czyli pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, np. przeterminowanych kosmetyków. A nuż, że pomoże nam to w uzmysłowieniu sobie, jaki prezent chcielibyśmy dostać pod choinkę – radzi Anna Dudzińska-Gąsior, specjalistka declutteringu i organizacji przestrzeni.
Ekspertka zaleca również, aby ubrania ułożone pionowo przechowywać w organizerach, zwłaszcza gdy posiadamy głębokie szafy. – Gdybym przechowywała swetry jeden na drugim na tzw. „naleśnika”, to sięgając po egzemplarz, który jest na samym dole, rozrzuciłabym całą resztę. A tak wystarczy wyjąć podpisany pojemnik, wyciągnąć z niego ulubiony sweter i cieszyć się nadal porządkiem – tłumaczy rzeszowianka.
Zacznij tam, gdzie najtrudniej!
Ze sprzątaniem jest jak z życiem, jeżeli w pierwszej kolejności zabierzemy się za najtrudniejsze rzeczy, z kolejnymi będzie już tylko łatwiej. – Jaki byłby sens gdybyśmy zaczynali od mycia podłóg początkiem grudnia, prawda? Dlatego wymyjmy okna, wypierzmy zasłony i firanki. Potem zajmijmy się doprowadzeniem do porządku zmywarki, zlewu, armatury łazienkowej. Nie zapominajmy o piekarniku, kuchence mikrofalowej i lodówce. Następnie usuńmy kurz z lamp, karniszy i górnych części szaf – wylicza ekspertka.
Podążając za radami Anny, przy dwupoziomowej przestrzeni, warto rozpocząć porządkowanie od części zamkniętej na gości, schodząc stopniowo w dół – do obszaru mocno użytkowanego, czyli salonu i kuchni. – Pamiętajmy przy tym, aby nagradzać się za rzetelnie wykonaną pracę. Może kubkiem dobrej kawy? Albo dobrym serialem wieczorną porą – przypomina kobieta.
Kuchnia na tip top
Tutaj sporo się dzieje, zwłaszcza przed świętami. Dajmy więc temu pomieszczeniu jak najwięcej zorganizowanej przestrzeni. – Kuchnia powinna być podzielona na 5 stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania, gotowania i pieczenia oraz zmywania – zaleca Anna.
Strefa zapasów to szafki, szuflady, spiżarnia i lodówka – miejsca, w których przechowujemy produkty spożywcze. Strefa przechowywania – szuflady czy szafki lub zabudowa cargo. Tutaj trzymamy talerze, miski, szklanki, sztućce, deski do krojenia, małe AGD. Strefa przygotowywania – przestrzeń do krojenia, obierania, mieszania i przyprawiania. – Jeśli lubimy trzymać dużo rzeczy na blacie kuchennym, pochowajmy na czas świąt te, które akurat nie są nam potrzebne. Będziemy mieć więcej miejsca na przygotowywanie posiłków, które swoją drogą, można przyrządzić wcześniej i zamrozić. Myślę tu chociażby o pierogach i uszkach. W lodówce możemy za to przechowywać dłużej: zakwas, pierniki, niektóre ciasta czy bigos – dopowiada specjalistka.
Z kolei, strefa gotowania i pieczenia to miejsce dedykowane szafkom na garnki, naczyniom do pieczenia, a także piekarnikowi, okapowi, kuchence, czajnikowi. I wreszcie strefa zmywania, czyli zlew, zmywarka, kosz na śmieci.
Bez przemyślanej organizacja ani rusz!
W trakcie przedświątecznych porządków zadbajmy przede wszystkim o naszą lodówkę. Sięgnijmy po pojemniki z jednego zestawu, które możemy położyć jeden na drugim. – Są też takie szuflady do zaczepiania na półkach w lodówce – dzięki nim zyskamy dodatkową przestrzeń na produkty – wyjaśnia rzeszowianka.
Zamykane pojemniki na suchą żywność (mogą być litrowe słoiki) to kolejne must have podczas „kuchennych rewolucji”. – Łatwo w nich sprawdzić ilość danego produktu. W pewnym stopniu chronią też przed molami – wtrąca ekspertka. – Pozostając w temacie moli, otrzymuję sporo pytań jak się ich pozbyć? Odpowiadam, że skuteczne w walce z insektami będą olejki: lawendowy, eukaliptusowy, goździkowy i cytrusowy, np. cytrynowy. Wystarczy zmieszać je z sodą, nanieść na wilgotną szmatkę i przetrzeć nią półki.
Najważniejsze zdaniem ekspertki, to rozplanowanie sprzątania na cały grudzień. Chyba, że zamierzamy uporządkować nasz dom „z grubsza” – wtedy podołamy misji nawet kilka dni przed świętami. -Nie bójmy się również korzystać z pomocy sprzątających fachowców lub osób, które na co dzień zawodowo zajmują się odgracaniem zaniedbanych przestrzeni. Gdy brakuje nam czasu i sił – zakup gotowych dań, np. pierogów czy uszek – też jest w porządku. Nikt nie ma prawa nas za to oceniać – kwituje Anna.
Fot. Marta Filipowicz.
(Przed) Świąteczny niezbędnik Ani:
1. Stwórz listę zadań i rozplanuj je w czasie
Stwórz listę wszystkich zadań, które muszą być wykonane. To może obejmować czyszczenie poszczególnych pomieszczeń, mycie okien, sprzątanie garderoby itp.
2. Podziel się obowiązkami
Jeśli mieszkasz z innymi osobami, podziel zadania pomiędzy domowników. To pomoże rozłożyć obowiązki i przyspieszyć proces przedświątecznego sprzątania.
3. Określ priorytety
Zdecyduj, które zadania są najważniejsze i wymagają natychmiastowej uwagi. Koncentruj się na najważniejszych obszarach, aby efektywnie wykorzystać czas poświęcony na porządki.
4. Przygotuj niezbędne środki czystości
Przed rozpoczęciem sprzątania upewnij się, że masz wszystkie niezbędne środki czystości w zasięgu ręki, m.in. worki na śmieci, ręczniki papierowe, płyn do szyb itd. Poniżej podpowiadam jak w sprzątaniu wykorzystać tzw. domowe specyfiki.
Ocet: świetnie sprawdzi się w łazience, bo usunie kamień i zadziała dezynfekująco. W połączeniu z sodą oczyszczoną, udrożni rury odpływowe, wspomagając działanie odpływów z toalety, brodzika, wanny czy umywalki. Wystarczy wsypać do odpływu 2/3 szklanki sody i zalać ją 1/3 szklanki octu. Gdy środki wejdą ze sobą w reakcję, powstanie „mikstura”, która łatwo rozpuści różne organiczne odpadki, tworzące zator. Po ok. 30 minutach należy przelać odpływ gorącą wodą.
Soda oczyszczona: pasta z sody i wody lub sody i szarego mydła w płynie usunie silne zabrudzenia i zacieki. Z kolei mały pojemnik z sodą ulokowany w lodówce pomoże zneutralizować brzydkie zapachy. Podobne działanie niwelujące wykażą wysuszone fusy po kawie.
Kwasek cytrynowy: doskonale pozbywa się kamienia zalegającego w czajniku.
Mikstura na mole: pomoże ocet winny lub roztwór wody z octem w proporcjach 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego.
„Inhalacja” dla szafek: włóż do szafki miskę z gorącym octem, po czym ją zamknij. Pozostaw ciecz we wnętrzu aż do ostygnięcia. Możesz też ulokować we wnętrzu szafki suchą skórkę pomarańczy, goździki czy napar z nich przyrządzony, aromat waniliowy a nawet liść laurowy. Te produkty działają aromatyzująco na wnętrze mebla, odstraszając przy tym insekty.
Sposoby na ładny zapach w domu: gotuj wodę, rozmaryn, plaster cytryny, laskę wanilii lub cynamonu przez 30 minut. Otrzymasz naturalny odświeżacz powietrza, popularny ostatnio na mediach społecznościowych jako tzw. potpourri.
Można też na filcowe podkładki pod meble nanieść kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (najlepiej naturalnego). Tak przygotowany materiał warto umieścić, np. na pokrywie kosza na śmieci lub w każdym innym miejscu.
5. Sprzątaj pomieszczenia według określonego schematu
Rozpocznij od jednego pomieszczenia na raz. Zaczynając od góry (np. sufitu) i przechodząc stopniowo na dół, aby unikać konieczności ponownego sprzątania już umytych obszarów.
6. Sortuj
Zidentyfikuj rzeczy, które można wyrzucić, przekazać lub przechować w innych miejscach. To ułatwi utrzymanie porządku.
7. Uporządkuj kuchnię
W tym miejscu na uwagę zasługuje przede wszystkim lodówka, „królowa” wszystkich sprzętów podczas świąt. Ważne, na której półce przechowujemy dany produkt. Przestrzeganie pewnych zasad może przedłużyć trwałość żywności i zachować jej odpowiednie właściwości odżywcze na dłużej. Wszystko wiąże się z naszymi oszczędnościami – mniej produktów wyrzucamy, wykorzystując to, co mamy w lodówce – mniej pieniędzy tracimy. Przedstawiam małą ściągę, jak prawidłowo przechowywać produkty w lodówce:
- Górna półka – produkty mleczne (np. jogurt, kefir, śmietana, ciasta)
- Środkowa półka – produkty, które szybko się psują albo mają krótki termin przydatności (np. sery, wędliny, gotowe potrawy)
- Dolna półka – produkty, które mają bardzo krótki termin przydatności (np. surowe mięso, ryby)
- Szuflady – owoce i warzywa, bo tu jest wilgotno!
- Półki na drzwiach – w tym miejscu utrzymuje się najwyższa temperatura, więc przechowujemy produkty, których nie trzeba dobrze schładzać (np. soki, keczup, mleko w butelce/kartonie, musztardę itp.)
8. Ogarnij łazienkę
Zajmij się czyszczeniem i dezynfekcją łazienek. Mycie kafelków, umywalek, toalet i sprawdzenie stanu przyborów toaletowych to podstawa.
9. Udekoruj
Dodaj świąteczne ozdoby i sprawdź, czy są one czyste i w dobrym stanie. Skoncentruj się na detalach, takich jak: świece, dywaniki czy poduszki.
10. Nanieś ostatnie poprawki
Przejdź się po całym domu, zwracając uwagę na ewentualne niedociągnięcia. Wyrzuć śmieci, popraw drobne szczegóły i ciesz się efektami swojej pracy. Czas na nagrodę!
Fot. Marta Filipowicz.
Drugi artykuł z poradami Anny Dudzińskiej-Gąsior o dekoracjach świątecznych – tanich i efektownych – pojawi się na naszym portalu już wkrótce. Zostańcie z nami!