Babskie podróże solo. City break w Edynburgu

Babskie podróże solo. City break w Edynburgu

Tzw. city break to doskonała opcja dla osób, które chcą oderwać się od codzienności, bez potrzeby brania długiego urlopu. Każdego roku portal Time Out przeprowadza ankietę pośród przeszło 20 tys. osób z całego świata, aby wyłonić miasta, które oferują liczne atrakcje kulturalne, historyczne, artystyczne i rozrywkowe oraz umożliwiają zróżnicowane doświadczenia w krótkim czasie. Zgodnie z zestawieniem portalu, Edynburg okazał się najlepszą destynacją na weekendowy wyjazd.  Co więcej, to idealne miejsce dla samotnie podróżujących kobiet ze względu na status jednej z najbezpieczniejszych stolic Europy – można spacerować tu o każdej porze dnia i nocy.  Z Rzeszowa do stolicy Szkocji najszybciej dostać się lecąc m.in. z lotniska w Krakowie. Cena biletu lotniczego rozpoczyna się od ok. 600 złotych.

Edynburg niezaprzeczalnie posiada bogatą historię, a obszar pod miastem znany jako „Mary King’s Close” cieszy się opinią jednego z najbardziej nawiedzonych miejsc w Wielkiej Brytanii. Stolica Szkocji słynie z darmowych muzeów, a samo miasto szczyci się statusem miasta literatury UNESCO oraz mianem organizatora największych festiwali sztuki na świecie – Edinburgh Festival Fringe. Poniżej przygotowałam dla Ciebie listę różnorodnych atrakcji (również bezpłatnych), które sprawią, że pokochasz to miejsce!

Muzea i owieczka Dolly

Zwiedzanie Edynburga rozpocznijmy od Zamku Edynburskiego (Edinburgh Castle), ikonicznego miejsca i jednocześnie największej atrakcji stolicy Szkocji, z którego roztacza się widok na całą okolicę. Obiekt ma długą i bogatą historię, sięgającą co najmniej XII wieku. Był strategicznym punktem obronnym i rezydencją królewską. Dobrze widoczna, potężna budowla wznosi się na szczycie wygasłego wulkanu. Wewnątrz zamku znajduje się wiele fascynujących atrakcji, w tym Crown Jewels (insygnia koronacyjne Szkocji), Stone of Destiny (Kamień Przeznaczenia), Wojenny Pomnik Szkocji oraz wiele innych eksponatów związanych z historią kraju. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje tu 100 złotych.

Następnie zaglądnijmy do Narodowego Muzeum Szkocji (National Museum of Scotland). To wspaniałe muzeum prezentuje szeroki zakres eksponatów z dziedziny nauki, kultury, historii naturalnej i sztuki. Tutejsze zbiory zostały podzielone na działy: geologiczne, archeologiczne, technologiczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Z ciekawostek, można zobaczyć np. wypchaną owieczkę Dolly – tę, która jako pierwsza z sukcesem została sklonowana. Atrakcji, co nie miara – śmiało na cały dzień, tym bardziej, że wstęp bezpłatny.

Widok na Edynburg z lotu ptaka. Fot. Pixabay

Ulice z klimatem

Kolejny dzień warto zarezerwować na długi spacer po Królewskiej Milli (Royal Mile) będącej główną i najstarszą ulicą Edynburga. Ciągnie się od Zamku Edynburskiego aż do Pałacu Holyrood przez ok. 1,5 kilometra. Pełna sklepów, kawiarni, restauracji i historycznych budynków. Interesującą atrakcją turystyczną jest leżące nieopodal Edynburskie Centrum Tkactwa Starego Miasta, gdzie zwiedzający mogą prześledzić proces tkania, a także zaprojektować swój własny wzór tkaniny.

Spacerując Królewską Millą, warto zwrócić uwagę na Katedrę St. Giles, monumentalną budowlę z początku XII wieku. Koniecznie zajrzyj do środka…! Twoim oczom ukażą się przepiękne witraże, rzeźbione ambony oraz zabytkowe nagrobki. Wstęp bezpłatny.

Czas na Victoria Street, jedną z najładniejszych i najchętniej fotografowanych ulic w mieście. Stare budynki łączą się tutaj z kolorowymi witrynami nowoczesnych sklepów, co tworzy iście bajkowy obrazek. Po północnej stronie ulicy wzniesiono taras górny, z którego roztacza się piękny widok. Jest to również świetny punkt wypadowy do dalszego odkrywania Edynburga. Z ciekawostek, mówi się, że Victoria Street była inspiracją dla ulicy Pokątnej w serii książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Stąd też na Victoria Street znajduje się sklep, w którym można kupić mnóstwo ciekawych przedmiotów związanych z serią przygód młodego czarodzieja.

Członek jednego ze szkockich klanów. Fot. Pixabay

Zamki i wzgórza

Calton Hill to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Wzgórze liczące ok. 100 metrów wysokości, z którego rozpościera się cudowny widok… Przez wielu uznawane za najlepszy punkt widokowy na miasto. Na Calton Hill znajdują się różne pomniki i budowle, chociażby takie jak National Monument i Dugald Stewart Monument. Wstęp bezpłatny, oczywiście! Zatrzymując się na chwilę przy Narodowym Pomniku Szkocji (National Monument of Scotland), warto wspomnieć, że ten neoklasyczny monument na wzgórzu Calton Hill wzorowano na ateńskim Panteonie. Dedykowany jest Szkotom poległym w wojnach napoleońskich. Jego budowę rozpoczęto w 1824 r. i finansowano z publicznej zbiórki, która została przerwana w 1829 r. Niestety, nie dokończono go do dzisiaj, przez co zyskał miano „Scotland’s shame”.

A co powiesz na Pałac Holyrood (Holyrood Palace), czyli oficjalną rezydencję monarchów brytyjskich w Szkocji? Wewnątrz nie można robić zdjęć, a wstęp kosztuje ok. 100 zł. W cenę wliczono: zwiedzanie Pałacu, Apartamentów Państwowych oraz zabytkowej komnaty Marii Królowej Szkotów oraz ruin opactwa Holyrood.

Jeśli jesteś spragniony fantastycznych widoków na miasto, koniecznie wejdź na Arthurs Seat – wulkaniczne wzgórze w Parku Holyrood. To popularne miejsce na piesze wędrówki. Trasa jest o tyle ciekawa, że wiedzie na szczyt wygasłego 300 milionów lat temu wulkanu. Wejście powinno zająć Ci ok. 30 minut.

Pora na Princess Garden, park znajdujący się u podnóża zamku, w którym często odbywają się liczne imprezy, festiwale i koncerty. Najbardziej charakterystyczne punkty warte zobaczenia to: Ross Fountain, czyli Fontanna Czarownic oraz pomnik niedźwiedzia o imieniu Wojtek. Pomniki, które znajdują się w parku są zbudowane głównie w stylu gotyckim.

Pałac Holyrood (Holyrood Palace). Fot. Pixabay

Kulinarne bogactwo Edynburga

Po tak intensywnym zwiedzaniu pora pomyśleć o dobrym jedzeniu! W stolicy Szkocji znajdziesz wiele smakowitych dań, których po prostu trzeba skosztować! Oto kilka przysmaków, które mogą przypaść Ci do gustu!

  • Haggis, czyli tradycyjna szkocka potrawa przygotowana z podrobów baranich, owsianki, cebuli i przypraw. To ikoniczne danie, koniecznie do spróbowania, zwłaszcza jeśli chcesz poznać autentyczny smak Szkocji.
  • Cullen Skink – tradycyjna szkocka zupa rybna na bazie dorsza, ziemniaków, cebuli i mleka. Doskonała opcja dla miłośników smaków morza.
  • Scotch Pie to rodzaj małego pasztecika nadziewanego mięsem, najczęściej wieprzowym. Możesz go znaleźć w piekarniach i sklepach spożywczych.
  • Lorne Sausage, charakterystyczna szkocka kiełbasa wytwarzana z mięsa wieprzowego i przypraw. Często podawana jako element pełnego szkockiego śniadania.

Co więcej, Szkocja słynie z produkcji wyśmienitego whisky. Edynburg oferuje wiele pubów i barów, w których możesz spróbować różnych gatunków tego trunku.

Edynburg niewątpliwie ma wiele do zaoferowania, włącznie z kulturowymi wydarzeniami (organizowanymi przez cały rok), festiwalami, sztuką uliczną i unikalnym charakterem, który przyciąga podróżników z całego świata. Warto więc rozważyć city break właśnie tutaj!

Widzimy się w podróży!