W Japonii w trakcie buddyjskiego Święta Dusz tańczy się do rytmu bębnów taiko. W Meksyku kolorowym festiwalom ulicznym towarzyszą śpiewy i tańce. Chińczycy przy grobach bliskich palą pieniądze, a ulicami Nepalu przechodzi parada krów… Te sposoby oddawania czci zmarłym są zupełnie odmienne od polskiej, bardziej refleksyjnej tradycji.
Co kraj, to obyczaj. W Polsce Dzień Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny kojarzy się ze świętem pełnym refleksji, kiedy to całe rodziny odwiedzają groby bliskich zmarłych. W niektórych państwach te uroczystości często mają zupełnie inny charakter, m.in. ulicznych festiwali z tańcem, śpiewem i muzyką.
Meksykańskie „Dia de muertos”
Świetnym tego przykładem jest znana i bardzo popularna tradycja meksykańska – „Dia de muertos”, czyli dzień zmarłych. Ludzie gromadzą się na ulicach poprzebierani, z pomalowanymi twarzami – opowiada Joanna Szpatowicz z biura podróży Tripsta.pl. – Tworzą też kolorowe ołtarze, na których umieszczają zdjęcia oraz ulubione jedzenie i napoje bliskich zmarłych. Ulice są ozdobione kolorowymi girlandami i dekoracjami – dodaje.
Meksykańskie festiwale uliczne to tradycja listopadowa. Odwiedzając ten kraj w tym czasie, warto spróbować lokalnych specjałów przygotowywanych z okazji święta zmarłych. Mowa o „pan de muerto” oraz „calaveras de dulce”. Pierwsze to słodkie bułki, często ozdabiane kawałkami ciasta imitującymi piszczele. Z kolei drugie to czaszki z cukru, z kolorowymi ornamentami.
W Meksyku podczas „Dia de muertos” ludzie malują sobie twarze, zamieniając się w „roztańczone” kościotrupy i kostuchy w sombrero. Fot. Freepik.
Japońskie Święto Dusz
Buddyjskie Święto Dusz przypada w połowie sierpnia i jest jednym z najważniejszych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy wierzą, że w tym czasie dusze zmarłych powracają na ziemię, więc zostawiają im na grobach owoce i ryż.
– Lokalne społeczności gromadzą się wspólnie w miejscach publicznych, np. w parkach czy w okolicach świątyń. Spotkaniom towarzyszy wiele rytuałów. Odprawiany jest np. taniec Bonodori, który polega na tym, że ludzie ubrani w tradycyjne stroje, wspólnie tańczą w kręgu przy dźwiękach bębnów taiko. Gdy dzień dobiega końca, puszczają na wodę lampiony, aby wskazać zmarłym duszom drogę powrotną do ich świata – tłumaczy Szpatowicz. Do tego dochodzą ogniska rozpalane w Kioto, na pięciu wzgórzach okalających miasto. One również mają wyznaczyć kierunek do świata zmarłych.
Festiwal krów w Nepalu
Zgodnie z tą tradycją, każda nepalska rodzina, która straciła w minionym roku bliską osobę, bierze udział w paradzie, prowadząc ulicami miasta krowę, uznawaną w hinduizmie za święte zwierzę. – Ten obyczaj powoli zanika. Zamiast tego, przebiera się dzieci w różne symboliczne stroje i nakłada im piękny makijaż oczu, który ma symbolizować to święte zwierzę – wyjaśnia przedstawicielka Tripsta.pl. Turyści, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć barwną paradę, powinni odwiedzić Katmandu.
Miesiąc Duchów w Chinach
W Chinach z kolei wspomina się swoich zmarłych przez cały miesiąc, tzw. Miesiąc Duchów. Punktem kulminacyjnym obchodów jest Dzień Duchów. Mieszkańcy Państwa Środka wierzą, że wtedy są najszerzej otwarte wrota między światami umarłych i żywych. Zamiast kwiatów i zniczy Chińczycy bardzo często zostawiają na grobach jedzenie, napoje, ale także papierowe imitacje produktów codziennego użytku, np. papierowe pieniądze, ubrania, samochody. Przedmioty te są umieszczane w specjalnych metalowych koszach i palone, ponieważ dopiero w ten sposób mogą trafić do umarłych. Podobnie do tradycji japońskiej, Chińczycy przygotowują lampiony, które na tratwach puszczają na wodę.
*********
Żródło: Newseria BIZNES