Joga to nie tylko sposób na szczupłe i giętkie ciało, lecz także sprzymierzeniec osób borykających się z nadmiernym stresem, brakiem koncentracji a nawet bezsennością. Każdy może zacząć ją praktykować, niezależnie od wieku i kondycji. Joga może być samodzielnym treningiem, jaki i uzupełnieniem innej aktywności fizycznej.
Joga zapobiega groźnym skutkom przemęczenia i permanentnego stresu – depresji, stanom zapalnym oraz chorobom immunologicznym. Dzięki praktykowaniu asan, ciało pozbywa się napięć, a oddech staje się regularny. Ćwiczenia medytacyjne i oddechowe pomagają natomiast osiągnąć stan głębokiego relaksu, który zazwyczaj ma miejsce tylko podczas snu.
Joga zdrowia doda
– Joga to bardzo holistyczny system ćwiczeń. Oprócz tego, że wspiera układ mięśniowy, czy kostny, to również pobudza inne układy – m.in. nerwowy, krwionośny i oddechowy. To idealna opcja na trening, ponieważ ćwiczenia nie są dynamiczne, a dzięki statycznemu wysiłkowi, poprawia się wydolność naczyniowa i naczyniowo-ruchowa. To z kolei świetnie stymuluje pracę serca i naczyń krwionośnych – mówi Małgorzata Baranowska ze Szkoły jogi Halasana.
Jogę można praktykować zarówno w klubach fitness, jak i w domu. Zawsze warto jednak skonsultować się z instruktorem, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę. Dla początkujących, specjaliści polecają jogę Iyengara. Charakteryzuje się ona wyjątkową precyzją wykonywanych pozycji przy użyciu dodatkowych akcesoriów, takich jak paski, klocki i bolstery. To dobry wybór dla osób po przebytych kontuzjach lub o słabszej kondycji fizycznej. U bardziej aktywnych świetnie sprawdzi się Ashtanga.
Działa rozluźniająco
Joga pochodzi z Indii i liczy sobie już prawie 5 tys. lat. To rodzaj medytacji w ruchu. Jogini koncentrują się na ćwiczeniach dających siłę, elastyczność i równowagę, jednocześnie przykładając dużą wagę do oddechu. To uspokaja umysł, uwalnia od stresu i psychicznego napięcia, rozwija zdolność do radzenia sobie z problemami i uczy cierpliwości.
Wzmacnia mięśnie
Silne mięśnie to ochrona przed artretyzmem, bólem pleców i upadkami. Podnoszenie, przemieszczanie i utrzymywanie ciężaru własnego ciała w serii asan to nie tylko świetny trening, ale też doskonała metoda zadbania o siłę i napięcie mięśni. Regularna praktyka jogi przyczynia się do poprawy siły mięśniowej, zwłaszcza jeśli łączy się ją z dynamicznymi stylami, takimi jak Winyasa Yoga czy Power Yoga. Dodatkowo, może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej poprzez wykorzystanie technik oporu ciała, takich jak pozycje na podporze ramion.
Wyszczupla sylwetkę
Wspomniane wcześniej style jogi są bardziej dynamiczne i energetyczne. To właśnie one mogą pomóc w spalaniu kalorii, poprawie wytrzymałości i utracie wagi. Jednak, aby osiągnąć widoczne efekty w odchudzaniu, trzeba pamiętać o regularności, zdrowej diecie i innych formach aktywności fizycznej, m.in. treningach cardio czy aerobiku. Zdecydowanie dużo lepsze efekty dają ćwiczenia pod okiem instruktora. Samemu bowiem trudno zmobilizować się do samodzielnego treningu, często brakuje motywacji i samodyscypliny. Zajęcia grupowe wymuszają regularność. Obecność instruktora gwarantuje także, że wszystkie pozycje zostaną wykonane prawidłowo.
Wycisza
Dla osób zestresowanych, dobrym rozwiązaniem jest joga praktykowana metodą ruch-oddech-relaks. Przynosi podobne ukojenie, jak kilkugodzinny, mocny, zdrowy sen. Joga relaksacyjna zapobiega negatywnym zmianom zachodzącym w ciele pod wpływem permanentnego stresu i braku odpoczynku: bólom, stanom zapalnym, skrajnemu wyczerpaniu, które często prowadzi do poważnych stanów chorobowych. Wpływa ponadto na psychikę, zapobiegając stanom depresyjnym, uczuciu zniechęcenia i zobojętnienia.
Nic nie kosztuje
Możesz praktykować jogę w wygodnym dla siebie miejscu – domu, parku, ogrodzie czy na plaży. Istnieje wiele darmowych źródeł online, takich jak filmy na YouTube, strony internetowe i aplikacje mobilne, które pokazują, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.