Flagi w związku. Jakie powiewają nad Twoim?

Flagi w związku. Jakie powiewają nad Twoim?

Mówi się, że miłość ma wiele barw. Pewnie dlatego przyjęto symbolikę kolorowych flag, które wskazują na kondycję danej relacji. Ich zadaniem jest sprawdzić, czy wartości i oczekiwania partnerów są, aby na pewno zgodne. Czerwona świadczy o kryzysie. Różowa kwestionuje wspólną przyszłość. Beżowa, uznana za neutralną, odnosi się do zachowań naszego partnera bądź partnerki, które czasami mogą sygnalizować potrzebę ożywienia relacji. Zielona, utwierdza, że wszystko w najlepszym porządku – warto ją nie tylko celebrować, ale i wzmacniać.

Gdy pojawia się nowa osoba w naszym życiu, jesteśmy zafascynowani i rozemocjonowani. Stawiamy przez sobą oraz drugą połówką spore wyzwania. W miarę rozwoju relacji, zadajemy sobie pytanie: „Czy ten związek ma szansę przetrwać i dostarczyć szczęśliwych chwil?” Czym zatem kierujemy się, oceniając potencjał relacji? Czy to cechy charakteru? Wspólne wartości? A może łatwość w komunikacji? Niekiedy w tej wyliczance trzeba też uwzględnić doświadczenia z poprzednich związków, które kształtują teraźniejsze oczekiwania i obawy…

Nasze przeczucia czy zachowania względem drugiej osoby to sygnały, które potwierdzają lub nie, że akurat z tym człowiekiem chcemy iść przez życie.  Ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji. Świadomość tzw. „flag” pozwala na wcześniejsze zidentyfikowanie problemów i podjęcie działań, które poprawią relację z drugą połówką lub ją zakończą.  

Czerwone. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem!

To sygnały, które świadczą o kryzysie w naszym związku i są zauważalne nawet dla innych. Mowa o przemocy psychicznej i fizycznej – w tym seksualnej, oraz uzależnieniach. Do tego dochodzi: szarpanie, niechciany dotyk, popychanie, zmuszanie do aktywności seksualnej czy publiczne wyśmiewanie…

Czerwoną flagą może być również niewłaściwa komunikacja lub jej brak. Jeśli partnerzy nie rozmawiają ze sobą otwarcie, nie są w stanie wyrazić swoich uczuć, potrzeb oraz oczekiwań, a to prowadzi do codziennych frustracji i nieporozumień. Kontrola finansowa i emocjonalna to kolejna odsłona tego zjawiska. Podobnie, jak notoryczne kłótnie, kłamstwa i nieuczciwość pomiędzy partnerami.

Różowe, czyli: „Co z nami będzie?”

Różowe flagi mogą oznaczać, że związek ma potencjał, ale wymaga pewnych korekt. Tutaj idzie o odmienne poglądy polityczne, wyznanie czy większą lub mniejszą potrzebę kontaktu fizycznego. Mogą to być również niedoprecyzowane plany na przyszłość oraz braku wsparcia emocjonalnego. Pytania, jakie można sobie zadać w takiej sytuacji, to: „Czy potrafimy skutecznie rozmawiać o naszych potrzebach?” i „Czy na pewno chcemy wspólnie iść przez życie?”

Beżowe. Stabilność czy znudzenie?

Beżowe flagi są związane z komfortem i stabilnością w związku, ale mogą również sygnalizować rutynę lub wypalającą się namiętność pomiędzy partnerami. Czasami sygnalizują potrzebę ożywienia relacji, która popada w stagnację. Chodzi przecież o to, żeby każdego dnia odnajdywać chociażby „małe radości” płynące z bycia razem.

Zielone. Wzniosłe relacje

Zielone flagi oznaczają, że związek kwitnie i jest zdrowy. To te elementy, które sprawiają, że chcemy być z drugą osobą. Wspólne cele, otwarta komunikacja i wzajemne wsparcie uskrzydlają na co dzień. Partner czy partnerka szanuje nie tylko nas, ale i otaczający nas świat. Gdy kłócimy się, to w zdrowy sposób. Oczekiwania, które stawiamy są jasne i rozsądne. I co najważniejsze – możemy powiedzieć „tak” równie swobodnie, co: „nie”!