Powakacyjna rewitalizacja. Jak poradzić sobie ze suchą skórą?

Powakacyjna rewitalizacja. Jak poradzić sobie ze suchą skórą?

Wakacje. Z jednej strony rozkosz dla ducha – relaks, słońce i przygody. Z drugiej, trudny czas dla skóry – wysuszonej i odwodnionej. Ekspozycja na promienie UV, słona woda i wiatr mogą osłabić jej naturalną barierę ochronną, prowadząc do utraty wilgoci. Aby skóra „wróciła” z urlopu promienna i nawilżona, warto zadbać o odpowiednią dietę, nawodnienie oraz stosowanie właściwych kosmetyków.

Aby doprowadzić skórę do porządku po letnim wypoczynku, mamy na wyciągnięcie ręki wiele skutecznych strategii, które można wdrożyć w życie, bez zbędnych przygotowań. Po pierwsze, skóra potrzebuje szczególnej uwagi i pielęgnacji. Wybierając kosmetyki, zwróćmy uwagę na obecność kluczowych składników odżywczych, takich jak kwas hialuronowy, witamina C, peptydy, oleje roślinne oraz aloes. To dzięki nim skóra szybko odzyska zdrowy wygląd, nawilżenie i blask. Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących dobrej jakości kremy nawilżające. Pamiętajmy jednak, że do tematu trzeba podejść indywidualnie. Nierzadko, jeszcze przed zastosowaniem danego produktu, warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację, dostosowaną do indywidualnych potrzeb skóry.

Pielęgnacja od wewnątrz

Twoja skóra odzwierciedla to, co jesz. Staraj się stosować bogatą w witaminy i składniki odżywcze dietę, szczególnie po urlopie. Warzywa, owoce, orzechy, ryby z kwasami omega-3 oraz zdrowymi tłuszczami pomogą zachować Ci odpowiedni poziom wody w skórze. Nawadniaj się! Wystarczy, że będziesz pamiętać, aby każdego dnia wypijać ok. 2 litrów wody. Zapewni Ci to elastyczność i jędrność skóry.

Ochrona przed słońcem

Korzystaj z wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych o odpowiednim SPF, dostosowanym do Twojego typu skóry. Stosuj je regularnie i w dostatecznych ilościach, szczególnie po kąpieli czy aktywności na zewnątrz. Zakładaj lekkie, długie ubrania oraz kapelusz, aby chronić skórę przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Szukaj cienia, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.

Słodkie nie słone

Po kąpieli w wodzie morskiej lub basenie, zawsze opłukuj ciało słodką wodą, aby usunąć resztki soli czy chloru ze skóry. Wietrzne warunki też mogą przyczynić się do jej wysuszenia, dlatego zastosuj kremy ochronne lub emolienty, które stworzą barierę ochronną.

Peeling

Po powrocie z wakacji zastosuj delikatny peeling, aby usunąć martwe komórki skóry i przywrócić jej blask. Skorzystaj z intensywnie nawilżających maseczek czy serum, aby szybko odzyskała odpowiedni poziom nawilżenia.