Beata Pawlikowska: To, co postrzegamy jako fakty, w rzeczywistości jest tylko naszą interpretacją zdarzeń

Beata Pawlikowska: To, co postrzegamy jako fakty, w rzeczywistości jest tylko naszą interpretacją zdarzeń

Pisarka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek, a nade wszystko podróżniczka. Beata Pawlikowska preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo jej zdaniem, takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie wiernym odbiciem tych przekonań.

„Kody podświadomości” Beaty Pawlikowskiej, jak przekonuje sama autorka, to praktyczny kurs przemiany życia. Książka w 100 dni ma pomóc czytelnikom zmienić ich podświadomy program i wgrać w jego miejsce „nowe kody”. Poprzez codzienne ćwiczenia mają rozwinąć wiarę we własne siły, odzyskać emocjonalną wolność, poprawić relacje z innymi oraz zbudować poczucie własnej wartości. Wszystko, by móc funkcjonować na własnych zasadach.

– Książka wyjaśnia, w jaki sposób moje myślenie o świecie, przekłada się na jakość mojego życia. Rzadko kto uświadamia sobie, że to, co postrzegamy jako fakty, w rzeczywistości jest tylko naszą interpretacją tego, co się dzieje. Nasz sposób myślenia zabarwia dany fakt emocjami i wcześniejszymi przekonaniami. Gdy będziemy już tego świadomi, wtedy wszystko w życiu można zmienić. Jeżeli zmienimy swój sposób myślenia i interpretowania rzeczywistości, staniemy się po prostu innymi ludźmi. Będziemy podejmować słuszniejsze decyzje, a nasze życie stanie się lepsze – mówi Beata Pawlikowska.

Interpretujemy, bo to nadaje sens naszej egzystencji. Interpretacje można porównać do historii, które opowiadamy samym sobie, aby ubarwić codzienność. Gorzej, gdy wkradnie się do niej tzw. zła nadinterpretacja, która zwykle psuje nastrój, obniża wartość, eskaluje konflikty z innymi i wzmaga nieuzasadnione poczucie winy. Jednym zdaniem, wpływa negatywnie na jakość naszego życia…

Podróż w głąb siebie

Beata Pawlikowska podkreśla, że jej postrzeganie rzeczywistości zmieniło się pod wpływem wypraw do nieprzewidywalnej dżungli amazońskiej. Były niezwykle cennym, wręcz przełomowym doświadczeniem w jej życiu. Podróżniczka zaznacza, że nie boi się długich, wymagających, a nawet wycieńczających eskapad. Lubi, gdy jest trudno, bo wtedy ma poczucie, że taka podróż kształtuje jej charakter i pozwala lepiej poznać samą siebie. Wraca więc z niej o wiele silniejsza.

–Wszystko, czego doświadczyłam w dżungli, wśród Indian, wstrząsnęło mną, dlatego że pokazało mi prawdę o sobie samej. To zmieniło moje życie – dodaje.

Pawlikowska nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu. Jej pasją jest odkrywanie świata, więc gdy tylko może, pakuje plecak i rusza w nieznane. Najbardziej fascynują ją zakątki, które kryją w sobie jakąś tajemnicę.

– Wróciłam właśnie z Indii, gdzie byłam przez kilka tygodni w ośrodku ajurwedyjskim. To najstarsza medycyna świata. Teraz mam zaplanowanych kilka spotkań autorskich w różnych miejscach w Polsce, natomiast w sierpniu wyjeżdżam do jednego z moich ukochanych miejsc, czyli do Peru, aby podążać śladami imperium Inków. To wyprawa, którą organizuję dla innych. Można się na nią zapisać. Po eskapadzie ponownie wracam do Polski na trzy tygodnie i znów, jak co roku, w październiku i listopadzie wylatuje do dżungli amazońskiej – kwituje podróżniczka.

Źródło: Newseria Lifestyle

***

Beata Pawlikowska to znana polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Zyskała popularność, dzięki książkom podróżniczym, w których dzieli się swoimi doświadczeniami z podróży po różnych zakątkach świata. Jest również autorką poradników, eseistycznych opowiadań oraz książek dla dzieci.

Pawlikowska z wykształcenia jest lekarzem, co często przewija się w jej publikacjach, w których łączy wiedzę medyczną z pasją podróżowania i poznawania różnych kultur. Jej styl pisania charakteryzuje się prostotą, szczerością i humorem. Przez lata prowadziła programy podróżnicze w telewizji, w których opowiadała o swoich wyprawach. W Polsce jej książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników poszukujących inspiracji do podróży i odkrywania świata.