Fiolka uczuć i wspomnień, czyli perfumy w literaturze. Zainspiruj się na święta!

Fiolka uczuć i wspomnień, czyli perfumy w literaturze. Zainspiruj się na święta!

Zapach. Ulotna poezja, wywołująca emocje, zatrzymująca wspomnienia i przywołująca je bez słów… Czym jest jeszcze dla kobiety? Wizytówką, która fascynuje. Metaforą zmysłowości, charakteru oraz indywidualności. W zależności od kompozycji – delikatnych nut kwiatowych czy intensywnego aromatu piżmowego wyrażającego siłę – zapach to niewidzialny podpis kobiecej obecności. Poznajcie świat zmysłowych woni, które niczym dobra książka, opowiadają własne historie i… nadają się doskonale na świąteczny prezent! 

Autorzy wykorzystywali motyw zapachu czy też perfumy w swoich dziełach od wieków, zamieniając je w narzędzie kontroli i uwodzenia, przywoływania ciepłych wspomnień, a niekiedy obsesji. To właśnie ta wonna ulotność sprawiła, że pisarze powiązali ją z kruchością życia i ludzkimi pragnieniami czy wspomnieniami, które chce się zatrzymać i uczynić wiecznymi. Literatura ukazała, że perfumy, to nie tylko fizyczne doznanie czy pobudzenie zmysłów, ale zapis emocji, wspomnień i marzeń. Ma to doskonałe przełożenie na współczesne postrzeganie zapachów jako czegoś wyjątkowego, co otwiera drzwi do obrazów z przeszłości lub pomaga wyrazić siebie. Czy słowo pisane może zainspirować przy wyborze prezentu, który będzie towarzyszył bliskiej osobie każdego dnia? 

Zapachy zapakowane w okładkę

Aby się o tym przekonać, rozpocznijmy naszą podróż po świecie literackich woni od „Pachnidła” Patricka Süskinda. To niezwykła koncepcja powieści, która swoją narracją przenosi czytelników w świat XVII-wiecznej Francji, gdzie wątkiem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie nieskazitelnej perfumy. Jean-Baptiste Grenouille, bohater obdarzony niezwykle wyostrzonym zmysłem węchu, kieruje się irracjonalną potrzebą stworzenia idealnego zapachu, która prowadzi go do skomponowania perfumy o tak potężnym działaniu, że potrafi zawładnąć ludzkimi zmysłami, stając się narzędziem manipulacji, władzy oraz przekraczania granic moralności. Patrick Süskind opisuje kobiety jako nosicielki najczystszych, naturalnych woni – porównuje je do idealnych aromatów, które pomagają jego bohaterowi stworzyć wymarzony eliksir zamknięty w małym flakonie.

„W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta

Tytułowe poszukiwanie straconego czasu to najprostsza czynność, której towarzyszy zapach, pozwalający na metaforyczną podróż, by na nowo stać się bohaterem obrazu, który utkwił w pamięci. Dokładnie taki opis został wydany w publikacji odczytywanej jako autobiografia Prousta. Autor wyniósł na piedestał piękną woń magdalenek nasączonych herbatą, by uznać je za nośniki wspomnień z lat dzieciństwa, przywołanie ciepła domu rodzinnego i powtórnego przeżycia chwil, które wydały się utracone. Zapach w tej powieści jest symbolem przemijalności, ale jednocześnie niezbitym dowodem na to, że coś tak ulotnego, jak woń może uwiecznić drogie wspomnienia.

„Sekretne życie Chanel No. 5” Tilar J. Mazzeo

Ta książka zasługuje na wyróżnienie nie tylko ze względu na przedstawienie ikony mody, jaką była Coco Chanel, ale dlatego, że prezentuje historię powstania najsłynniejszej „perfumy dla kobiet, o zapachu kobiet”, czyli Chanel No. 5, która nawet po 103 latach od premiery okazuje się być najbardziej kultowym zapachem na świecie. Był to projekt, który można uznać za swoisty manifest nowoczesnej kobiety, za którą się uważała i niewątpliwie była Gabrielle Bonheur Chanel.

Jaką historię wybrać w te święta?

  • Chanel No. 5 – kwiatowo-pudrowa mieszanka zapachowa, w której skład wchodzą m.in. róża, jaśmin, lilia, bergamotka i cytryna. Ciepłe bazy waniliowe oraz te pochodzące z drzewa sandałowego zapewniają trwałość.
  • Black Opium – równie popularna, nieco bardziej odważna, orientalno-waniliowa propozycja. Kompozycję otwiera energetyzujący zapach kawy, który łączy się ze słodyczą wanilii i nutami, takimi jak jaśmin oraz kwiat pomarańczy.
  • My way – perfumy stworzone na bazie białych kwiatów. Tę kompozycję tworzy połączenie wanilii i cedru z białym piżmem, które zapewniają trwałość. To elegancki, ale lekki zapach, idealny do stosowania na co dzień.
  • Good girl – w uwodzicielskim, orientalno-kwiatowym zapachu od Caroliny Herrery znajdują się świeże nuty migdałów oraz kawy przechodzące w zmysłowy bukiet jaśminu i tuberozy. Składniki, które dodają głębi i wyrafinowania to mieszanka fasoli tonka z kakao. Zapach najlepiej sprawdzi się na wieczorowe wyjścia .
  • Calvin Klein Women – perfumy, których kompozycja opiera się na kilku głównych składnikach. Eukaliptus i kwiat pomarańczy zostają zespolone przez czarny pieprz, cytrynę, magnolię oraz jaśmin. Kwiatowo-drzewny zapach dzięki swojej świeżości i lekkości, świetnie sprawdzi się na co dzień.
Kolaż autorstwa Elizy Piotrowskiej.

Perfumy to coś więcej niż zapach – to emocje, wspomnienia i znak rozpoznawczy. W literaturze przywołują obrazy, opowiadają historie i nadają postaciom nieuchwytnej gołym okiem głębi, co znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlatego ich wybór, zwłaszcza na prezent, to jak wręczenie opowieści – niewidzialnej towarzyszki codzienności.