Gorące rytmy z Rio de Janeiro w Rzeszowie, czyli warsztaty samby!

Gorące rytmy z Rio de Janeiro w Rzeszowie, czyli warsztaty samby!

Mówi się, że samba to żywioł, energia i czysta radość! Już 18 listopada będziecie mogli się o tym przekonać podczas warsztatów dla wszystkich miłośników tańca i kultury brazylijskiej, które poprowadzi Julia Zawistowicz, utalentowana choreografka. Start o godz. 13 w auli Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Hetmańskiej 38 w Rzeszowie. Jak zapewniają organizatorzy, niezapomniana przygoda w świecie rytmów, emocji i ekscytacji gwarantowana!  

Podczas warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki samby brazylijskiej – jednego z najbardziej energetycznych i ekspresyjnych tańców świata. Fachowe prowadzenie zapewni utalentowana Julia Zawistowicz, która szkoliła swoje taneczne umiejętności pod czujnym okiem doświadczonych choreografów w renomowanych szkołach w Rio de Janeiro i São Paulo. Pasjonatka współpracuje z André Cruzem i Tiago da Silvą, twórcami międzynarodowego programu Ritmo do Brazil (RDB: zajęcia dance-fitness). Od 2021 roku pełni funkcję polskiego ambasadora RDB, promując brazylijską kulturę, muzykę i taniec na terenie swojego kraju.

Istnieje więc spora szansa, że jej doświadczenie i pasja wprawią w taneczny wir niejednego zainteresowanego podczas rzeszowskich warsztatów.

Fot. Archiwum prywatne

– Poznamy podstawowe kroki samby, ale również opanujemy rytmiczną pracę bioder, która jest kluczowa dla tego tańca. Dodatkowo, nie obejdzie się bez animacji na rozładowanie energii i wyrażenie siebie – zachęca Karina Falda, tancerka i jednocześnie współorganizatorka wydarzenia, po czym dodaje: -Taniec uzależnia i wciąga, a po kilku latach nie sposób już bez niego żyć. Przyzwyczajamy się do endorfin, które wydzielają się w trakcie treningów. Czujemy się zdrowsi i szczęśliwsi. 

Jak zapewniają organizatorzy, wydarzenie to nie tylko nauka tańca, ale także okazja do spędzenia czasu w inspirującym i przyjaznym środowisku. Uczestnicy będą mieli szansę podzielić się swoją pasją, wymieniać doświadczeniami i być może poznać nowych przyjaciół, którzy podzielają ich zainteresowania. 

Trzygodzinne warsztaty samby brazylijskiej odbędą się w sobotę, 18 listopada w auli Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Hetmańskiej 38 w Rzeszowie.  Potrwają od godz. 13 do godz. 16.30. Zapisać można się pod numerem: 795 876 935. 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Samba. Rytm wolności

Samba wywodzi się z Brazylii – miejsca, gdzie mieszają się wpływy afrykańskie, indiańskie oraz europejskie. Pierwotnie, w XIX wieku,  pojawiła się w społecznościach afro-brazylijskich, jako forma wyrazu ich kultury i tożsamości.  Początkowo, była to improwizowana taneczna manifestacja, w której rytm i swoboda stały się fundamentalnymi składowymi. Wraz z upływem czasu, przyjęła różnorodne formy. Dziś mamy okazję doświadczyć wielu odmian tego tańca, takich jak Samba no Pé, Samba de Gafierira czy Samba Reggae.

Samba stanowi część brazylijskiej tożsamości kulturowej. Jest obecna podczas najważniejszych festiwali i celebracji, takich jak chociażby słynny na cały świat karnawał w Rio de Jaineiro.