Diana Wyrębek Walters: “Zależy mi na tym, by kobiety myślały i mówiły o sobie dobrze!”

Diana Wyrębek Walters: “Zależy mi na tym, by kobiety myślały i mówiły o sobie dobrze!”

Rok temu, Diana Wyrębek Walters założyła Your Voice (yourvoice.pl) – pierwszą poradnię psychoterapeutyczną online dla kobiet. To przestrzeń, w której można znaleźć wsparcie, niezależnie od miejsca, w jakim pacjentka się znajduje. Skierowana jest głównie do Pań z małych miejscowości i tych, mieszkających za granicą, gdzie dostęp do specjalistów bywa utrudniony. – Zależy mi na tym, by kobiety myślały i mówiły o sobie dobrze! Świadomość to pierwszy krok ku lepszemu życiu – przekonuje założycielka, z wykształcenia psycholożka i psychoterapeutka. 

Skąd wziął się pomysł na stworzenie psychoterapii dla kobiet online? Czy stoją za nim konkretne wydarzenia albo osoby, o których myślała Pani tworząc to miejsce? 

Jestem psycholożką i psychoterapeutką, kobietą łączącą na co dzień wiele życiowych ról. Z moich obserwacji – specjalistki i kobiety, wynika, że wiele z nas jest przemęczonych realizowaniem wymagań stawianych przez otoczenie. Społeczeństwo oczekuje od nas bycia idealnymi pracowniczkami, partnerkami, matkami, córkami. W rzeczywistości mnogość tych ról jest trudna do połączenia, a w niektórych wypadkach po prostu niemożliwa do realizacji w takim kształcie, jaki pielęgnujemy w głowie. Wciąż narzucamy sobie rygor bycia doskonałymi i wymagamy od siebie, że “damy radę” za wszelką cenę. Bez wsparcia z zewnątrz, tkwimy często w sytuacjach, które po jakimś czasie stają się dla nas nie do zniesienia. 

Co więcej, próbując samodzielnie sprostać wymaganiom, mierzymy się często z ogromnym stresem, frustracją i zmęczeniem. Podważamy swoje kompetencje, jesteśmy z siebie wiecznie niezadowolone, nie dostrzegamy swojego potencjału. Rezygnujemy ze swoich potrzeb na rzecz innych. Poczułam w sobie niezgodę na taki stan rzeczy i stwierdziłam, że tak nie musi być! 

Zdecydowałam się stworzyć zespół, który specjalizuje się w pomaganiu każdej kobiecie w taki sposób, jakiego potrzebuje. Misją Your Voice jest wspieranie kobiet tak, by mogły rozwinąć skrzydła, pozbyć się trudności, realizować swoje marzenia i potrzeby. Wspólnie ze zgłaszającymi się do nas kobietami, ustalamy cel i drogę do jego osiągnięcia. Oprócz wsparcia terapeutycznego, edukujemy, poruszając ważne tematy. Dodatkowo organizujemy warsztaty i szkolenia. 

Kto tworzy Your Voice? 

Stworzony przeze mnie zespół składa się ze specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w pracy z konkretnymi trudnościami w różnych podejściach psychoterapeutycznych. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety, z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Mamy na pokładzie psychoterapeutki i psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych, integracyjnych, psychodynamicznych. Oferujemy również psychoterapię ISTDP (Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna), coaching, psychodietetykę, seksuologię, terapię par oraz Brainspotting, czyli terapię bazującą na najnowszych osiągnięciach neuronauki. 

Dlaczego psychoterapia online a nie kolejny, stacjonarny gabinet? Czy jesteście jedyną taką platformą w kraju? 

W Your Voice wychodzimy naprzeciw kobietom mieszkającym za granicą i w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony. Zależy nam, aby umożliwić korzystanie z pomocy ekspertów każdej kobiecie, która może tego potrzebować, bez względu na to, gdzie aktualnie przebywa. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak współczesne kobiety funkcjonują na co dzień, realizując w pędzie obowiązki zawodowe i rodzinne. Często, nie mają ani miejsca, ani czasu w swoim napiętym grafiku, aby dotrzeć na psychoterapię stacjonarną. Co więcej, czasami niechęć przed ujawnieniem się z koniecznością skorzystania ze wsparcia psychologicznego w swoim lokalnym środowisku, staje się dodatkową barierą. Spotkania z psychoterapeutami online niwelują ten problem, umożliwiając zaoszczędzenie czasu i elastyczność w dostosowaniu terminów sesji, a także gwarantując pełną anonimowość. Jesteśmy jedyną platformą skierowaną wyłącznie do kobiet, tworzącą bezpieczną przestrzeń, gdzie można otrzymać wszechstronne wsparcie dostosowane do zgłaszanych potrzeb i trudności. 

Jakie możliwości niesie za sobą psychoterapia online? 

Dostępność specjalistów przez Internet, ułatwia skorzystanie z fachowej pomocy nie tylko osobom z mniejszych miejscowości czy z zagranicy, ale również tym, którzy na co dzień mają zbyt wiele obowiązków. Spotkanie online pozwala zaoszczędzić czas związany z dojazdem do specjalisty oraz pieniądze na paliwo lub bilet. Z tego typu terapii bardzo często korzystają również osoby podróżujące, a także z niepełnosprawnościami czy z ograniczoną mobilnością. Sesje przez Internet to doskonała propozycja dla kobiet, które nie czują się komfortowo podczas spotkań na żywo w gabinecie oraz dla osób ceniących wygodę i swobodę rozmowy ze specjalistą z własnego mieszkania. Psychoterapia online jest równie skuteczna, jak spotkania stacjonarne, a niesie za sobą wiele udogodnień. 

Jaką pomoc mogą otrzymać od Was kobiety? Rozmowa ze specjalistą, co jeszcze? 

Proponujemy kobietom różnorodne formy wsparcia, w zależności od trudności z jakimi się zmagają. Pierwszym krokiem może być 20-minutowa konsultacja wstępna z psychoterapeutką, która podpowie, jaki nurt terapeutyczny może okazać się najbardziej skuteczny w danym problemie i zaproponuje spotkania z konkretnym specjalistą. Oprócz sesji indywidualnych, oferujemy również psychoterapię dla par. Kobiety mogą skorzystać także z konsultacji z psychodietetyczką, coachem, seksuologiem, a także odbyć warsztaty rozwojowe w grupach. Do tego dochodzi baza wiedzy w formie ogólnodostępnych artykułów i materiałów edukacyjnych. Dla pań, które doświadczyły traum, mamy w ofercie Brainspotting, czyli terapię bazującą na najnowszych osiągnięciach neuronauki, powstałą w oparciu o metodę EMDR (ma na celu zmniejszenie objawów traumy poprzez zmianę sposobu przechowywania wspomnień w mózgu). 

Czy kobiety chętnie się do Was zgłaszają i nie boją się mówić o swoich problemach? 

Z dnia na dzień obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszymi propozycjami wsparcia. Kobiety, które się do nas zgłaszają są bardzo zadowolone i często polecają sobie nawzajem naszą platformę i konkretnych specjalistów. Wspominają o tym, że najtrudniejszy był pierwszy krok, czyli opowiedzenie o swoich trudnościach, przełamanie stresu i lęku związanego z poruszaniem intymnych tematów. Wiele z nich donosi nam o zauważalnych, pozytywnych zmianach w życiu i coraz to śmielszym pokonywaniu własnych trudności. Cieszy nas każdy ich sukces, mocno im kibicujemy! 

Duże zainteresowanie wzbudza nasza oferta 20-minutowych konsultacji. Jak mówią kobiety, to spore ułatwienie w przełamaniu obaw i wątpliwości, czy taka forma pomocy jest dla nich. “To tylko 20 minut” – powtarzają. Ten niepozorny, krótki czas bywa początkiem przełomowych zmian w życiu. 

Czy prowadzicie Państwo badania dotyczące kondycji zdrowia psychicznego u współczesnych kobiet? Jeżeli tak, to jakimi spostrzeżeniami możecie się podzielić? 

Z naszych obserwacji i wieloletniego doświadczenia w pracy z kobietami w różnym wieku i z rozmaitych grup społecznych wynika, że trudności z jakimi zmagają się na co dzień są bardzo różnorodne i złożone. Obserwujemy wśród nich bardzo duże przeciążenie obowiązkami zawodowymi oraz rodzinnymi. Do tego dochodzi brak czasu dla siebie, a także luki w umiejętności odkrywania i realizowania swoich potrzeb. Przewlekłe zmęczenie i stres doprowadzają do rozwinięcia się chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. Psychoterapia umożliwia zgłaszającej się do nas kobiecie poznanie mechanizmów, które na co dzień nie pozwalają jej wprowadzić pozytywnych zmian i podtrzymują negatywne wzorce. W pracy terapeutycznej koncentrujemy się nad stworzeniem nowego, pozytywnego obrazu samej siebie, podwyższeniem samooceny i zwiększeniem motywacji do działania. Zależy nam, by kobieta otrzymała odpowiednie wsparcie i mogła rozwinąć skrzydła, pozbyć się trudności, a także realizować swoje marzenia oraz potrzeby. 

Czy inicjujecie Państwo kampanie na temat zdrowia psychicznego kobiet? 

Tak, występujemy na różnego rodzaju konferencjach, prowadzimy bezpłatne warsztaty dotyczące szeroko pojętego wellbeeingu (dobrostanu) oraz zdrowia psychicznego. Gościmy w audycjach radiowych oraz wypowiadamy się na łamach różnych czasopism. Nawiązaliśmy współpracę z miejscami, które zrzeszają kobiety. Regularnie piszemy artykuły psychoedukacyjne, poruszające problematykę, z którą mierzą się kobiety. Zawarte w tekstach wskazówki mogą stać się drogowskazem w radzeniu sobie z danymi trudnościami. Prowadzimy również aktywnie nasze social media, gdzie edukujemy na temat zdrowia psychicznego i nagłaśniamy ważne dla kobiet wątki. Obrazujemy także charakterystykę przebiegu różnych chorób i zaburzeń psychicznych u kobiet. Naszą misją jest uświadamianie, z jakimi problemami borykają się współczesne kobiety oraz umożliwienie im fachowego wsparcia, tak by mogły rozwinąć swoje zasoby i poczuć się lepiej. 

Jak nagłaśnianie problemu, jakim jest chociażby depresja czy zaburzenia odżywiania, może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego Polek? 

Wiele kobiet zmagających się z depresją, nie jest nawet świadomych tego, że symptomy, jakich doświadczają są objawami choroby. Często myślą o sobie jak o leniwych, wymagają od siebie jeszcze więcej, pomimo trudności ze snem, poczuciem zmęczenia czy długotrwale utrzymującym się stanem obniżonego nastroju. Nierzadko dzieje się też tak przy depresji poporodowej, ADHD, zaburzeniach ze spektrum autyzmu i innych trudnościach psychologicznych. Wierzymy, że świadomość to pierwszy krok ku wprowadzeniu korzystnych zmian, dlatego tak wielką wagę nadajemy działaniom psychoedukacyjnym i nagłaśnianiu trudności, z którymi mierzą się kobiety. 

Jak kobiety realnie mogą wpływać na poprawę swojego zdrowia psychicznego, jeszcze zanim udadzą się na wizytę do specjalisty? 

Bardzo ważne w profilaktyce zdrowia psychicznego jest utrzymywanie tak zwanego work-life balance. Aby być zdrową i szczęśliwą, warto budować równowagę w różnych sferach życia. Zachęcam do analizy swojego typowego tygodnia pod kątem czasu poświęcanego na czynności, które sprawiają radość, dają odpoczynek. Odpowiedz sobie na pytania: Czy znajduję czas dla siebie? Czy miewam momenty beztroski? Czy może raczej realizuję po kolei niekończącą się listę zadań? Warto też zastanowić się nad swoimi wartościami i sprawdzić czy realizujemy je w naszym życiu w dostateczny sposób. Wiele osób deklaruje, że ważni są dla nich przyjaciele i budowanie z nimi relacji, a w rzeczywistości okazuje się, że widzą się z ulubioną przyjaciółką raz w roku. I to jest dobre, jeśli decydujemy się świadomie na taką częstotliwość spotkań, a ta daje nam satysfakcję. Jeśli zaś okaże się, że nie jest to dla nas wystarczające, warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w tych sferach, które zaniedbujemy. Wprowadzając w swoją codzienność zdrowe rytuały, takie jak: odpowiednia dieta, 8-godzinny sen, ruch na świeżym powietrzu, czas dla siebie (na pasje, rozrywki, nicnierobienie). To pozwoli zwiększyć dobrostan i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych. 

Stworzenie Your Voice ściśle wiąże się z Pani wykształceniem i zamiłowaniem jednocześnie… Jak ta profesja kształtuje Panią jako kobietę?

Your Voice to miejsce, które stworzyłam zainspirowana kobietami, które miałam przyjemność spotkać na swojej drodze. Podziwiam je i bardzo szanuję. Zależy mi na tym, aby kobiety miały odwagę myśleć i mówić o sobie dobrze, zaznaczać swoje granice, dbać o swoje prawa i realizować swoje plany oraz marzenia. Dlatego też wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby umożliwić budowanie poczucia własnej wartości i zdrowych nawyków innym. 

Kierując się tradycją rodzinną, ukończyłam Zarządzanie oraz Metody Ilościowe w Ekonomii. Wybór studiów psychologicznych, a także szkoły psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym wynika u mnie z pasji i powołania. Od najmłodszych lat interesowałam się człowiekiem, byłam ciekawa, co nim kieruje, dlaczego zachowuje się w dany sposób. Uwielbiałam słuchać ludzi, wspierać ich w trudnych momentach. Sprawiało mi to zawsze olbrzymią satysfakcję i przyjemność. Zawodowo, jestem ogromnie wdzięczna za możliwość uczestniczenia w życiach i intymnych przemyśleniach moich pacjentek. Każdego dnia wspierając je podczas sesji psychoterapeutycznych, dowiaduję się również czegoś o sobie. Bycie psychoterapeutką i psychologiem motywuje mnie do świadomego przeżywania życia, rozwijania siebie i niekończącego przyglądania się swoim aktualnym potrzebom, nastrojom i adekwatnemu reagowaniu na nie. Uczy mnie to również akceptacji rzeczy, na które nie mam wpływu oraz większej wyrozumiałości dla siebie samej i innych. Sama przeszłam własną psychoterapię i uważam, że to jedna z najważniejszych i najlepszych przygód mojego życia, dlatego gorąco zachęcam każdego do odbycia tej podróży w głąb siebie. 

Najpiękniejszy i najtrudniejszy moment w Pani karierze zawodowej? 

Pięknych momentów jest cała masa. Każde spotkanie z drugim człowiekiem, wzruszenie, refleksja, śmiech, płacz, cały proces uczestniczenia w świecie emocji drugiej osoby… Bardzo budujące jest również towarzyszenie innym w procesie zmiany. W tym, jak dochodzą do momentu, w którym zaczynają słyszeć własne potrzeby, są ze sobą w kontakcie, żyją w sposób, jakiego zawsze chcieli. Są oczywiście trudne momenty, ale one dużo uczą i po omówieniu z superwizorem stają się punktem wyjściowym do rozwoju w sztuce psychoterapii. 

Jaką rolę według Pani pełni w dzisiejszych czasach psycholog bądź psychoterapeuta? 

Uważam, że psycholog i psychoterapeuta mają kompetencje do tego, by spojrzeć na nasze funkcjonowanie z dystansu i wskazać nam możliwe ścieżki rozwoju. Jest to absolutnie konieczne, aby asertywnie komunikować się z innymi, nie atakując i nie raniąc, ale dbając o siebie. Tak, jak dbamy o zdrowie fizyczne konsultując się z lekarzem, tak samo możemy regularnie omawiać nasz stan psychiczny ze specjalistą. Prawidłowo zbudowane poczucie własnej wartości, umiejętność komunikacji swoich potrzeb, emocji i oczekiwań to podstawa naszego funkcjonowania każdego dnia. Tego właśnie uczymy się podczas psychoterapii i dzięki tym umiejętnościom możemy wprowadzić w swoje życie ogromne zmiany.

Rozmawiała Natalia Chrapek