Babskie podróże solo. Słowacja, czyli cuda natury połączone z relaksem

Babskie podróże solo. Słowacja, czyli cuda natury połączone z relaksem

Słowacja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wędrówek górskich i turystyki pieszej. Znajdują się tam majestatyczne łańcuchy górskie, w tym Tatry Wysokie, które są jednym z najbardziej imponujących regionów górskich w Europie. Dla osób, które chcą wypocząć, szukają relaksu i odprężenia, Słowacja ma do zaoferowania liczne uzdrowiska, kąpieliska i źródła termalne, a to wszystko pośród zapierającej dech w piersiach przyrody. Przybliżony czas podróży samochodem z Rzeszowa do Popradu (popularnej bramy wjazdowej do Tatr Wysokich) wynosi zaledwie 4 godziny. Tylko tyle dzieli Cię od przeżycia słowackiej przygody. Jeżeli poszukujesz niezapomnianych doświadczeń, będziesz zaskoczona jak bardzo Ci się tam spodoba!

Słowacja znana jest z licznych zamków i ruin, które są rozsiane po całym kraju. Najpopularniejsze i warte odwiedzenia to: Spišský hrad (Zamek Spiski), Oravský hrad (Zamek Orawski) i Zamek w Bojnicach. Te imponujące fortyfikacje oferują wspaniałe możliwości poznania historii i podziwiania architektury. Warto wiedzieć, że na terenie Słowacji można podziwiać ponad 100 grodów i zamków oraz przeszło 200 pałaców, powstałych w różnych epokach historycznych. Jest więc z czego wybierać… każdy znajdzie coś dla siebie! Masz ochotę na piknik, pośród pięknej scenerii? Wybierz się nad Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) w Tatrach Słowackich, które najbardziej zachwyca o zachodzie słońca. Masz ochotę przespacerować się ścieżką w koronach drzew? W pobliżu polskiej granicy znajduje się Chodník Korunami Stromov. Możesz stamtąd obserwować majestatyczne Tatry. Widoki przyprawią Cię o zawrót głowy. Pragniesz zobaczyć wyjątkowe formacje skalne? Koniecznie udaj się do jednej z najpiękniejszych jaskiń w Europie, czyli Demianowskiej Jaskini Wolności (Demänovská jaskyňa Slobody). 

Słowacja dla aktywnych

Słowacja oferuje wiele malowniczych i fascynujących szlaków górskich dla miłośników pieszych wędrówek. Oto kilka z nich:

  1. Szlak nad Zielony Staw Kieżmarski, najkrótsza i najłatwiejsza droga prowadzi żółtym szlakiem, który rozpoczyna się przy przystanku autobusowym Kežmarská Biela voda. Niewątpliwym atutem tej trasy jest brak ostrych podejść. To cudowne miejsce, które u szczytu przypomina Morskie Oko.
  2. Malá Fatra, gwarantuje malownicze krajobrazy, wodospady, jaskinie i wspaniałe widoki. To również obszar chroniony, w którym można spotkać dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy rysie.
  3. Tatry Bielskie, fundują nie tylko piękne krajobrazy, ale przede wszystkim, możliwość odkrycia mniej uczęszczanych szlaków górskich. Trasa nie jest tu bardzo wymagająca, a widoki zapierają dech w piersiach. Wiele osób twierdzi, że jest to najpiękniejsza część Tatr.
  4. Park Narodowy Słowacki Raj, malowniczy region z licznymi wąwozami, skałami i kaskadami. Szlak Słowackiego Raju prowadzi przez spektakularne wąwozy, oferując wspinaczkę po drabinkach, mostach wiszących i skalnych przesmykach. Tutaj obowiązuje bilet wstępu!

Czas na relaks!

Dla znużonych trudami górskiej wspinaczki – czas na zasłużony odpoczynek! Słowacja słynie z licznych źródeł termalnych i kąpielisk, które idealnie nadadzą się na relaks i odprężenie. Najbardziej popularne kąpieliska termalne to:

  1. Rajecké Teplice, znane z bogatych źródeł termalnych, które oferują wiele basenów termalnych -wewnętrznych i zewnętrznych, z różną temperaturą wody. 
  2. Piešťany, gdzie woda termalna obfituje w minerały, które korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Na miejscu można również skorzystać z zabiegów balneologicznych (wykorzystujących w leczeniu wody termalne i borowiny) i leczniczych. Oferują je okoliczne spa.
  3. Bardejov, to urocze miasteczko ma do dyspozycji baseny termalne, sauny, jacuzzi oraz różnego rodzaju zabiegi relaksacyjne.
  4. Vrbov, zapewnia różnorodne baseny termalne, brodziki dla dzieci, sauny oraz atrakcje wodne. To popularne miejsce, zarówno dla rodzin, jak i osób poszukujących relaksu.
  5. Besenova, kompleks, oferujący wiele basenów termalnych o różnej temperaturze, a także sauny, jacuzzi oraz atrakcje dla dzieci. To dogodne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza po dniu spędzonym na nartach w pobliskich ośrodkach narciarskich.

Ceny nie takie straszne…

W porównaniu do innych popularnych destynacji turystycznych w Europie, Słowacja oferuje stosunkowo niskie ceny, zarówno w zakresie zakwaterowania, jak i restauracji czy atrakcji turystycznych. Nie jest to również tak popularny kierunek podróży, jak Włochy czy Hiszpania, co czyni go niewątpliwie atrakcyjnym. Mniejsza liczba turystów oznacza również mniejszy tłok i możliwość cieszenia się wieloma wyjątkowymi miejscami w ciszy i spokoju. Słowacja to idealna opcja, zarówno na wakacyjny urlop, jak i weekendowy wypad.

Widzimy się w podróży!