Wizyty położnej przed porodem. Czy wiesz, że przysługują Ci za darmo?

Wizyty położnej przed porodem. Czy wiesz, że przysługują Ci za darmo?

Ankieta przeprowadzona w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” wykazała, że prawie połowa badanych kobiet nie spotkała się z położną przed porodem. Powodem był zazwyczaj brak wiedzy, że taka możliwość w ogóle istnieje… O korzyściach, jakie niosą ze sobą takie spotkania, opowiada Magdalena Oleniacz, położna ze szpitala Pro-Familia w Rzeszowie.

Okres ciąży, z perspektywą porodu oraz macierzyństwa, stanowi dla każdej kobiety i jej najbliższych nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli mowa o rodzących po raz pierwszy. Przyszła mama z jednej strony odczuwa ekscytację i niewyobrażalne szczęście, z drugiej paraliżuje ją strach i niepokój przed bólem. Jak zatem przygotować się do nowej roli, aby czuć się pewniej i bezpieczniej? Warto zacząć od spotkania z położną, które daje możliwość praktycznego i teoretycznego przygotowania do ciąży, porodu oraz połogu. To również czas na omówienie ewentualnych dolegliwości zdrowotnych i rozwianie wielu emocjonalnych obaw.

Edukacja przedporodowa jest niezwykle istotna w przygotowaniu przyszłych rodziców zarówno do porodu, jak i sprawowania opieki nad dzieckiem. Z badań wynika, że obniża wskaźnik umieralności noworodków, zmniejsza liczbę cesarskich cięć, a także przedwczesnych porodów i innych interwencji medycznych. Łagodzi u kobiet, szczególnie u pierworódek, lęk i niepokój przed porodem.

– Niejednokrotnie słyszę opowieści kobiet o porodach. Często przepełnione lękiem i strachem, a także brakiem wiary we własne siły. W oczekiwaniu na narodziny pierwszego dziecka są przerażone i przytłoczone perspektywą nadchodzących zmian. Boją się bólu…– mówi Magdalena Oleniacz, położna ze szpitala Pro-Familia w Rzeszowie. – Dlatego tak ważna jest edukacja przedporodowa, podczas której możemy minimalizować wszelkie wątpliwości młodych mam, a także wpłynąć pozytywnie na ich podejście i nastawienie do samego porodu – dodaje.

W Polsce dostępne są rożne formy edukacji przedporodowej. Są to m.in. bezpłatne spotkania z położną podstawowej opieki zdrowotnej oraz te realizowane w ramach szkoły rodzenia. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja może odbywać się w formie grupowej oraz indywidualnej.

Pomoc położnej przed porodem

Nie jest to wiedza oczywista i powszechna, więc warto podkreślić, że w ramach kompleksowej, pielęgnacyjnej opieki położniczo-ginekologicznej, świadczonej przez położne środowiskowe, kobiecie w ciąży przysługują darmowe wizyty także przed narodzinami dziecka. Miejscem takich spotkań zwykle jest gabinet położnej. – Kobieta pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży powinna zostać poinformowana przez lekarza prowadzącego o możliwości skorzystania z nieodpłatnych wizyt położnej, u której może odbyć się edukacja przedporodowa – wyjaśnia Oleniacz i dodaje, że przyszłym mamom nieodpłatnie przysługuje:

  • 1 spotkanie w tygodniu pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży – maksymalnie 10 wizyt
  • 2 spotkania w tygodniu po 31. tygodniu ciąży – maksymalnie 16 wizyt

Specjalistki tłumaczą kobietom, m.in. jak się odżywiać, aby właściwie zadbać o siebie i dziecko oraz jak radzić sobie z buzującymi hormonami i innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Poruszają temat karmienia piersią, kontaktu matki z dzieckiem „skóra do skóry”, a także informują o możliwości pobierania krwi pępowinowej w celu pozyskania komórek macierzystych. To szansa na edukację również w zakresie dotyczącym praw pacjenta, przepisów i standardów okołoporodowych.