Babskie podróże solo. Dobry plan to podstawa!

Babskie podróże solo. Dobry plan to podstawa!

Przygotowania do wyjazdu to nie tylko pakowanie. To przede wszystkim ustalenie budżetu, poszukiwanie atrakcji, rezerwacja noclegu, a także wybór odpowiedniego środka transportu… Jak zatem zmniejszyć stres związany z podróżowaniem w pojedynkę? Przemyślany plan to podstawa! Podpowiem Ci, jak go stworzyć.

Wybór wymarzonego miejsca masz już za sobą. Zarezerwowałaś też przytulny hotel w cudownej lokalizacji… Teraz czas na kolejny, ekscytujący etap – przygotowanie planu podróży. Dzięki niemu, nie będziesz stresować się wyprawą w pojedynkę. Zyskasz poczucie pewności i kontroli, a gdy już dotrzesz do upragnionego miejsca, nie zmarnujesz ani chwili na poszukiwanie atrakcji.

Od czego zacząć? Pierwszym wyzwaniem w nowym miejscu, któremu będziesz musiała stawić czoła jest droga z lotniska do hotelu. Wyznacz trasę do danego punktu w aplikacji Google Maps, następnie wybierz ikonę komunikacji miejskiej. Wtedy pojawi się lista dostępnych środków transportu wraz z aktualnymi godzinami odjazdu. Wystarczy, że klikniesz na dany przejazd, a aplikacja pokaże na mapie przystanek, z którego powinnaś odjechać, a następnie – wysiąść. Przejrzyj wcześniej fora internetowe oraz blogi podróżnicze, które z pewnością okażą się pomocne w poszukiwaniu najtańszego bądź najszybszego środka transportu.

Aplikacje, magazyny i strony

Zaplanuj cały wyjazd jeszcze przed opuszczeniem domu. Grunt to przygotować dobry plan podróży. Wybierz zakątki, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia i wzbogacą Twoje doświadczenia. Następnie przeszukaj Internet pod kątem najwyżej ocenianych zabytków i atrakcji w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli chcesz zapuścić się w wielki świat, zajrzyj do anglojęzycznych magazynów, m.in. Atlas Obscura i Lonely Planet – znajdziesz w nich wiele inspiracji. Dołącz również do grup podróżniczych na portalach społecznościowych. Jeśli posiadasz Instagrama, wykorzystaj hashtagi, które wiążą się z konkretnymi miejscami. Pomocna będzie też platforma YouTube, na której możesz zobaczyć jak dane atrakcje wyglądają w rzeczywistości. Sprawdź także serwis GetYourGuide, gromadzący oferty z usługami turystycznymi. Jeżeli już zdecydowałeś się na kilka lokalizacji, dodaj je do Google Maps. W tym celu otwórz aplikację, wybierz miejsce (np. Palais-Royal w Paryżu), a następnie kliknij „Zapisz”. Taka lista pozwoli Ci na zlokalizowanie wszystkich wybranych miejsc oraz ocenę odległości w jakiej znajdują się od siebie. Ustal tzw. bazy wypadowe i zastanów się jak długo zatrzymasz się w poszczególnych miejscówkach. Sprawdź godziny obiektów, które chcesz zwiedzić (niektóre z nich, np. muzea, są otwarte tylko w konkretne dni). W oparciu o wszystkie zebrane dane, stwórz przemyślany plan podróży i zapisz go w łatwo dostępnym miejscu (może to być np. notatnik w telefonie).

Koniecznie zabezpiecz się na wypadek braku Internetu. Otwórz Google Maps, zaznacz obszar, który Cię interesuje (bądź wpisz cel podróży np. Sztokholm), a na koniec kliknij „Pobierz mapę offline”. Nie obwiniaj się, jeżeli któregoś punktu ze stworzonego planu nie uda Ci się finalnie „odhaczyć”. W końcu to wyjazd bez żadnych kompromisów…

Masz apetyt na więcej? Zapraszam Cię do przeczytania następnych artykułów z serii Babskie podróże solo.

Widzimy się w podróży!