Sandra Bołkowska zawalczy o złoto na igrzyskach europejskich

Sandra Bołkowska zawalczy o złoto na igrzyskach europejskich

Już w środę, 21 czerwca rozpoczynają się igrzyska europejskie w Krakowie, gdzie sportowcy zmierzą się w 29 dyscyplinach. W tym gronie nie zabraknie Sandry Bołkowskiej z Ustrzyk Dolnych, która zawalczy o mistrza w muay thai. Pierwszą walkę reprezentantka Polski stoczy w niedzielę, 25 czerwca.

Igrzyska europejskie to impreza sportowa powstała z inicjatywy Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC). Zgodnie z nazwą, udział w zawodach mogą wziąć jedynie kraje Europy zrzeszone w EOC. Pierwsza edycja eventu odbyła się w Baku, w 2015 roku. Cztery lata później gospodarzem wydarzenia był Mińsk.

Po krakowsku

Teraz przyszła kolej na Kraków, gdzie sportowcy zawalczą o złote medale w 29 dyscyplinach. W tym gronie znalazło się również muay thai, czyli tajski boks. Tutaj obowiązuje pięć kategorii wagowych – osobno dla kobiet i mężczyzn. W szranki stanie aż 80 sportowców. Polskę reprezentować będzie 10-osobowa kadra – pięciu mężczyzn i pięć kobiet. W drużynie pań nie mogło oczywiście zabraknąć Sandry Bołkowskiej z Ustrzyk Dolnych, mistrzyni świata w tajskim boksie. Jej zmagania będzie można śledzić na Arenie w Myślenicach, mieście położonym 35 kilometrów od Krakowa.

Jak mówi Sandra, podczas walki liczy się wyłącznie taktyka full-contact, czyli ciosy zadawane z pełną siłą, najczęściej łokciami, pięściami i kolanami. Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkimi nokautami. Do tego dochodzą: kopnięcia w udo i klincz – walka w zwarciu, która jest znakiem rozpoznawczym tajskiego boksu. Pierwszą walkę reprezentantka Polski stoczy w niedzielę, 25 czerwca. Jeśli wygra – będą kolejne, dwa dni pod rząd.

Fot. Anastasia Kitova

–  Będę walczyć w kategorii wagowej 63,5 kilograma. Na razie nie znam przeciwniczki, bo losowanie dopiero przede mną – informuje Sandra Bołkowska i dodaje, że walki się nie boi. Liczy na dobrą zabawę i jak zawsze, da z siebie wszystko!

– W profesjonalnych walkach i amatorskich, ogólnopolskich mistrzostwach świata wszystkie chwyty są dozwolone. Żeby wygrać trzeba przede wszystkim zastosować bardzo silny klincz. U mnie w grę wchodzą też kolana, co powoduje, że inne zawodniczki boją się chyba ze mną walczyć – opowiada ze śmiechem Sandra.

Obok mistrzyni z Podkarpacia, Polskę reprezentować w muay thai będą również: Roksana Dargiel, Martyna Kierczyńska, Gabriela Kuzawińska, Dominika Filec, Mariusz Lach, Oskar Siegret, Jakub Rajewski, Rafał Radosz oraz Łukasz Radosz. Igrzyska europejskie potrwają od 21 czerwca do 2 lipca.