Przyjaźń na bocznym torze. Dlaczego kobiety w związkach zaniedbują przyjaciółki?

Przyjaźń na bocznym torze. Dlaczego kobiety w związkach zaniedbują przyjaciółki?

Przyjaźń między kobietami często porównywana jest do wyjątkowej więzi, pełnej zrozumienia, wsparcia i wspólnych doświadczeń – takich, o których pamięta się całe życie. Gdy jedna z nich angażuje się w związek, niekiedy druga czuje się odrzucona. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić? Odpowiedź w artykule!

Czy zdarzyło Ci się, że Twoja przyjaciółka zaczęła się od Ciebie oddalać w momencie, gdy wkroczyła w nowy związek? Weźmy na przykład Lenę, zafascynowaną nowym partnerem. Kiedyś dzieliła się ze swoją przyjaciółką Magdą każdą nowinką. Kobiety przypominały „papużki nierozłączki”. Jednak z czasem, Lenie coraz trudniej było znaleźć czas na rozmowy, nie wspominając już o spotkaniach… W momencie, gdy przyjaciółki nieporadnie próbowały umówić się na kawę, kobieta zwykle zasłaniała się jakąś wymówką… Skąd takie zachowanie?

Idealizacja romantycznej miłości

W kulturze zachodniej często idealizuje się romantyczną miłość, przedstawiając ją jako najważniejszy aspekt życia. Filmy, książki i media promują wizję partnera jako „drugiej połówki” i jedynego źródła szczęścia oraz spełnienia. W takiej narracji przyjaźń może wydawać się mniej ważna lub drugorzędna. Kobiety wkraczające w związki, mogą nieświadomie poddawać się tej presji, zaniedbując relacje, które stanowiły nieodłączny element ich życia.

Wpływ partnera na relacje

W niektórych przypadkach partner może czuć się zagrożony bliską więzią swojej partnerki z innymi osobami. Stąd subtelne lub bezpośrednie naciski, aby spędzać więcej czasu we dwoje, za to mniej z przyjaciółkami. W skrajnych przypadkach, partnerzy mogą starać się izolować swoje partnerki od ich dotychczasowych relacji, co może prowadzić do stopniowego zaniku dawnych więzi.

Priorytety i ograniczony czas

Jednym z głównych powodów, dla których kobiety przestają dbać o swoje przyjaciółki po wejściu w związek, jest zmiana priorytetów. Nowy partner często staje się centralnym punktem ich życia, co może prowadzić do zaniedbania innych relacji. Czas, który wcześniej poświęcały przyjaciółkom, teraz spędzają z partnerem. Wspólne wyjścia, długie rozmowy i spontaniczne spotkania mogą zostać zastąpione planami związanymi z życiem we dwoje.

Przekonania o niezastąpionym wsparciu

Kolejnym czynnikiem jest przekonanie, że partner romantyczny powinien być głównym źródłem wsparcia emocjonalnego i towarzyskiego. W rzeczywistości, przyjaciółki często pełnią niezastąpioną rolę jako źródło wsparcia, zrozumienia i empatii. Jednakże w momencie wejścia w nowy związek, kobiety mogą wierzyć, że wszystkie te potrzeby będą zaspokojone przez partnera, co nie zawsze okazuje się prawdą.

Społeczne oczekiwania

Społeczne normy i oczekiwania również odgrywają znaczącą rolę w zmianie dynamiki relacji. Wiele rodzin promuje ideę, że relacja romantyczna powinna być na pierwszym miejscu, co może wywierać presję na kobiety, aby koncentrowały się głównie na partnerze. Takie podejście często prowadzi do zmniejszenia częstotliwości spotkań i kontaktów z przyjaciółkami.