Nie pałacowo, a domowo – złote dodatki do wnętrz

Nie pałacowo, a domowo – złote dodatki do wnętrz

Złoto…Żaden inny kolor nie spotkał się z taką sympatią architektów i upodobaniem władców. Dziś prezentuje się równie dobrze, także w zwykłych mieszkaniach. Wciąż błyszczy i przykuwa wzrok, dopełniając designerskie wnętrza. Jak wpleść szlachetną barwę do naszego domu, aby uzyskać przytulną, pozbawioną kiczowatości przestrzeń? Podpowiadamy!

Dawniej złoto było synonimem osób wysoko urodzonych, zamożnych. Niejednokrotnie łączono je z purpurą i drogocennymi kamieniami, podkreślając rangę królewskiego majestatu. Dziś kolor ten jednym kojarzy się z prestiżem i pozycją, innym z barwą, której należy używać oszczędnie, aby nie narazić się na kiczowatość. 

Dekorując dom złotymi dodatkami, warto to robić z umiarem. Złoto pięknie ozdobi wnętrze, jeśli znajdzie dla siebie kontrapunkt w postaci jednolitej barwy ścian czy wyposażenia w zbliżonej tonacji. Postawmy na dobrane z wyczuciem i smakiem poduszki dekoracyjne, lampy i ramki na zdjęcia. Te złote elementy będą wyrażać luksus, jednak bez zbytniej przesady i ekstrawagancji.

Dodatki złota warte

Wybierając złote dodatki do domu, zwróć uwagę na styl, w którym utrzymana jest jego aranżacja. Dekoracje dopasuj tak, aby razem z pozostałymi meblami tworzyły spójną estetycznie całość. Dla przykładu w salonie, kuchni czy sypialni sprawdzą się: 

  • Ramki na zdjęcia, obrazy, lustra
  • Zasłony, poduszki dekoracyjne zdobione w złote ornamenty
  • Wazony, szkatułki, doniczki
  • Lampy, zegary 

Kilka dobrze dopasowanych dodatków w złocie stworzy piękną, a na dodatek wciąż przytulną całość.

W stylu glamour

Jeśli zaaranżowałaś swoje wnętrza w stylu glamour, koniecznie dopełnij je złotymi dodatkami. Sięgnij po świeczki, flakoniki perfum, figurki czy szkatułki, które doskonale zaprezentują się na lustrzanej, złoconej tacy.

W nowoczesnym wydaniu

Zwolennicy nowoczesnych i zarazem minimalistycznych przestrzeni mogą traktować złoto jako doskonały akcent przełamujący. Tutaj sprawdzi się na przykład lustro w złotym kolorze, które od razu przykuje uwagę i ociepli całe pomieszczenie.