Migdałowe matki i ich obsesja

Migdałowe matki i ich obsesja

„Migdałowe matki” to określenie przypisywane matkom, które stosują surowe zasady dotyczące diety i zdrowia swoich dzieci. Często nakładają na pociechy rygorystyczne standardy dotyczące wagi, wyglądu i stylu życia, wierząc, że w ten sposób pomogą im odnieść sukces w konkurencyjnych branżach. Podejście to może obejmować restrykcyjne diety, intensywne programy ćwiczeń oraz nacisk na zachowanie określonego wizerunku publicznego.

Yolanda Hadid została uznana za pierwszą „migdałową matkę” ze względu na jej podejście do diety i zdrowia swoich dzieci, szczególnie w kontekście ich kariery w modelingu. Termin „migdałowa matka” pochodzi z odcinka programu „The Real Housewives of Beverly Hills”, w którym Yolanda poradziła nastoletniej córce, Gigi Hadid, aby ta zjadła tylko kilka migdałów, by zaspokoić głód. To miało „pomóc” dziewczynce w utrzymaniu odpowiedniej sylwetki wymaganej w świecie mody. Scena wywołała kontrowersje i krytykę. Zinterpretowano ją jako promowanie niezdrowych nawyków żywieniowych oraz nierealistycznych standardów piękna. Wzbudziła też szeroką dyskusję na temat wpływu rodziców na zdrowie i samopoczucie dzieci. W rezultacie, termin „migdałowe matki” stał się symbolem toksycznego rodzicielstwa, gdzie zewnętrzny sukces i wygląd są stawiane ponad zdrowiem i dobrem psychicznym dziecka.

Migdały nie wystarczą

Problem dotyka nie tylko branżę modową czy show-biznes. „Migdałowe matki” znajdziemy w różnych kręgach naszego społeczeństwa. Kontrolują, ograniczają, zakazują… A specjaliści łapią się za głowę i przestrzegają, że zbyt restrykcyjna dieta przyczynia się do problemów z samooceną, wzmaga zaburzenia odżywiania i inne schorzenia zdrowotne.  

– Wprowadzanie dziecku restrykcyjnej diety, ścisłe kontrolowanie kaloryki jego posiłków, zakazywanie słodyczy lub innych produktów uznanych za „tuczące” to nie tylko prosta droga do wykształcenia się nieprawidłowych nawyków żywieniowych, ale także do pojawienia się zaburzeń odżywiania, takich jak: anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie czy ortoreksja. Dzieci uczą się poprzez obserwację zachowań innych, dlatego tak ważne, abyśmy zwracali uwagę na to, jak podchodzimy do tematu wyglądu i odżywiania się. Aby zapobiec pojawieniu się problemów ze zdrowiem psychicznym dziecka – przekazujmy zbilansowane wzorce dietetyczne i prezentujmy sposoby dbania o zdrowie oraz wygląd w bezpieczny sposób. A przede wszystkim – uczmy dzieci i młodzież akceptować siebie oraz swoje ciało takim, jakim jest – mówi Paulina Flak, psycholożka i psychoterapeutka z fundacji HelpED.