Na całym świecie ponad 70 milionów ludzi zmaga się z zaburzeniami odżywiania, z czego 90 proc. to kobiety i dziewczynki… Na Politechnice Rzeszowskiej (Aula V1) trwa właśnie konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Przez cały dzień, tj. czwartek, 26 października, zaproszeni prelegenci będą alarmować, jak poważny to problem, do czego może prowadzić oraz w jaki sposób można z nim walczyć i gdzie szukać pomocy. To wyjątkowo potrzebne wydarzenie zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Pod Skrzydłem Anioła. Podobnie, jak projekt #wybieramzycie, czyli społeczną kampanię poruszającą ten niezwykle trudny temat…
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie, otyłość. Objawy pojawiają się powoli, niepostrzeżenie. Nigdy nie mają wyraźnego początku. Niezdiagnozowane, z czasem przybierają na sile, zabierając nadzieję na ozdrowienie. W Polsce wciąż zbyt mało ośrodków, w których można znaleźć pomoc w leczeniu zaburzeń odżywiania. Brakuje też specjalistów – interdyscyplinarnych zespołów składających się z psychologów, psychiatrów, dietetyków, ginekologów, endokrynologów czy stomatologów. W dodatku, leczenie zaburzeń odżywiania nie jest refundowane, za to wiąże się z długotrwałym procesem. A statystyki, chociaż mało dokładne, przybliżają pogłębiającą się skalę problemu, który coraz częściej dotyka młode osoby. Według najnowszych danych, tylko 7 proc. nastolatków w kraju jest właściwie zdiagnozowanych, a co dziesiąta dziewczynka w wieku 9-12 lat myśli już o odchudzaniu…
#wybieramzycie
Konferencja, która odbywa się 26 października na Politechnice Rzeszowskiej, została zorganizowana w ramach wyjątkowej kampanii społecznej #wybieramzycie, która mówi głośno o zaburzeniach odżywiania. – Kierujemy ją do wszystkich instytucji mających kontakt z dziećmi i młodzieżą. Dyrektorów szkół, pedagogów i nauczycieli, lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, stomatologów, psychologów – wyjaśniają organizatorzy, którzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na temat zaburzeń odżywiania, a także nieść pomoc chorym, edukować i co istotne w dzisiejszych czasach – zdemaskować zagrożenia, jakie niosą w tym temacie moda i media społecznościowe.
Konferencja obejmuje 8 paneli tematycznych, podczas których swoją wiedzą podzielą się doświadczeni specjaliści. Będzie o najdrobniejszych szczegółach, by możliwie wcześnie reagować i dostrzec pojawiający się problem podczas pracy z dziećmi. Udział w spotkaniu wezmą również osoby, które opowiedzą o własnej walce z anoreksją czy bulimią. Progi uczelni przekroczą, m.in. aktor Mikołaj Roznerski, projektantka mody Gabriela Tomaka-Ząbek i Ewa Sas-Mzabi – psycholog i psychoterapeuta.
Kampania #wybieramzycie została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/wybieramzycie
Fot. Materiały prasowe