Izabela Dłużyk. Niewidoma kobieta, która podsłuchuje ptaki…

Izabela Dłużyk. Niewidoma kobieta, która podsłuchuje ptaki…

Izabela Dłużyk. 34-letnia gdańszczanka znalazła się w gronie 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata 2023 roku według rankingu BBC. Polka od dzieciństwa rejestruje odgłosy ptaków. Z dyktafonem lub mikrofonem w ręku przemierzyła już m.in. Puszczę Białowieską czy Amazonię, gdzie dokumentowała dźwiękowe pejzaże deszczowych lasów, w tym życie ukochanych przez nią papug…

Izabela Dłużyk od urodzenia jest niewidoma. Jak sama przyznaje, być może dlatego ma w sobie szczególną wrażliwość na dźwięk. Już w dzieciństwie interesowało ją wszystko, co związane z przyrodą. W wieku 12 lat otrzymała od rodziny magnetofon. Wsłuchując się w przyrodę, nauczyła się identyfikować gatunki ptaków jedynie na podstawie dźwięku. Z czasem, fascynacja przerodziła się w pasję nagrywania i coraz głębsze wnikanie w świat zwierząt.

Jako studentka Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczęła pracę na profesjonalnym sprzęcie, z wykorzystaniem mikrofonu dostosowanego do rejestrowania odgłosów przyrody. Słowiki, papugi czy wilgi nie mają przed nią żadnych tajemnic. Doskonale zna ich zwyczaje, gaworzenie i śpiew…

Pejzaże dźwiękiem malowane

Rok 2015 okazał się dla młodej kobiety przełomowy, bo nawiązała wtedy współpracę z australijskim wydawnictwem Listening Earth, które opublikowało trzy jej albumy: „Echoes from the ancient forest”, „Morning at the Lutownia river” oraz „Morning soundscapes from the Biebrza marshes”. Rok później, w Polsce ukazały się 2 płyty nagrane przez badaczkę: „Echa krainy żubra” z Puszczy Białowieskiej oraz „Echa krainy łosia” z bagien biebrzańskich. Polka ma za sobą również współpracę ze słowackim wydawnictwem LOM. Ta zaowocowała kolejnymi 2 płytami z zarejestrowanymi przez nią dźwiękami:„Soundscapes of summer” i „Soundscapes of spring”.

Po tych publikacjach, Izabela Dłużyk na laurach nie spoczęła. W 2017 roku wyjechała do Peru, aby tam dokumentować dźwiękowe pejzaże lasów deszczowych. Skupiła się zwłaszcza na papugach, którymi fascynuje się od lat. Po powrocie do polski opisała egzotyczną podróż po Amazonii w asyście brata, nie fotografiami, a dźwiękami.

Doceniona przez BBC

Końcówką listopada BBC opublikowało listę 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2023 roku. Znalazła się na niej Izabela Dłużyk, doceniona za swoją pracę, jaką wykonuje od dziecka.

-Rejestratorka dźwięków przyrody jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale także dlatego, że jest niewidoma od urodzenia[…] Wierzy, że to przywilej dzielić się „całym dobrem, pięknem i pocieszeniem”, jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, „niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec” – czytamy na stronie brytyjskiego portalu.

Isabela in the forest

O Izabeli Dłużyk powstał nawet reportaż i podcast. Materiały nagrało oczywiście BBC World. Można go obejrzeć tutaj.

-Wilga zwyczajna wydaje dźwięki bardzo podobne do ptaków z tropików. Bardzo podobne, ale jednocześnie bardzo delikatne, przyjemne. To piękne dźwięki. Lubię czuć ten dźwięk, cieszyć się nim, czerpać z niego… Odczuwać jak wibruje w lesie, roznosi się w powietrzu i łączy z innymi brzmieniami. Rezonuje, tworzy harmonię z całym miejscem – opowiada Izabela Dłużyk o swojej pasji w materiale BBC.

Źródło: Portal BBC