Kondycja naszej skóry odzwierciedla to, co i jak jemy. Dobrze odżywione ciało poprzez odpowiednio zbilansowaną, kolorową dietę bogatą w składniki odżywcze, nie tylko funkcjonuje lepiej, ale i piękniej wygląda. Skóra, włosy i paznokcie od razu poinformują nas o tym, że brakuje nam witamin czy minerałów. Jak komponować zatem jedzenie, aby mieć zdrową i gładką cerę? Podpowiadam!
Na naszą urodę, a co za tym idzie – kondycję skóry, włosów i paznokci wpływa wiele czynników. Myśląc o jej pielęgnacji zaczynamy od doboru odpowiednich kosmetyków. Nic dziwnego! Półki drogerii uginają się od kremów, serum, balsamów, olejków i przeróżnych maseczek, zachęcających do przetestowania. Niektóre z nich świetnie wspierają procesy regeneracyjne i nawilżające skóry. Jednak to sposób odżywiania naszego organizmu jest tutaj najważniejszy. Kremy działają w dużej mierze powierzchniowo, a składniki odżywcze, które dostarczamy z pożywieniem – od wewnątrz, na poziomie komórkowym. Zdrowa i zbilansowana dieta ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu twojej skóry! Sprawdź, jaka powinna być…
Woda zdrowia i urody doda
Woda nie posiada wartości odżywczych, ale jest elementarnym składnikiem diety dla pięknej i zdrowej skóry. Transportuje składniki odżywcze do komórek oraz pomaga wydalać substancje uboczne z przemiany materii, w tym toksyczne związki. Dietetycy stawiają ją na czele produktów wspomagających dobre zdrowie i kondycję skóry, którą dodatkowo nawilża, zapobiegając powstawaniu zmarszczek i utracie elastyczności. Dzienna dawka wody do wypicia to minimum 1,5 litra na dobę. Latem zdecydowanie więcej – do 2,5 litra. Oczywiście wodę znajdziemy również w owocach, warzywach, sokach, koktajlach i przetworach mlecznych.
Witaminy
To właśnie one dbają o witalność naszej skóry. Nieocenione w tym działaniu będą te z grupy: A, C, E. To najsilniejsze antyoksydanty zwane witaminami młodości. Regenerują uszkodzone tkanki, zapobiegają ich starzeniu oraz chronią przed kolejnymi obrażeniami. Witamina C wspomaga biosyntezę kolagenu i podnosi odporność na czynniki chorobotwórcze. Znajdziemy ją w natce pietruszki, papryce, kapuście, szpinaku, jarmużu, owocach cytrusowych czy jagodowych. Spożywając te produkty mamy pewność, że witaminy są dobrze przyswajalne oraz nie musimy się obawiać, że je przedawkujemy. Witamina C zadba również o naczynka krwionośne zapobiegając ich pękaniu, dlatego często jest składnikiem kremów oraz serum do pielęgnacji skóry. Potwierdzona jest jej zatem i skuteczność zewnętrza na komórki skóry. Witamina A i β-karoteny to antyoksydant zapewniający odnowę komórkową za pomocą wychwytu i stabilizacji reaktywnych form tlenu, chroniąc błony komórkowe przed ich rozpadem i niszczeniem. Bogactwem witaminy A będą wszelkie warzywa i owoce o pomarańczowym zabarwieniu, takie jak: dynia, marchewka, morele. Znajdziemy ją również w ciemnozielonych warzywach, czyli szpinaku i natce pietruszki. Dobrze łączyć ją z tłuszczem, który jest równocześnie jej źródłem. Śmietana, łosoś, jajka to doskonałe źródło β-karotenów. Kolejną witaminą młodości jest witamina E. Stosowana w leczeniu trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, oparzeń słonecznych czy w szeroko pojętej redukcji zmarszczek. Wszystko za sprawą jej przeciwzapalnego działania. Występuje w dobrej jakości olejach tłoczonych na zimno, orzechach, migdałach pestkach dyni, ale również w awokado, szpinaku i kapuście. Witaminy A, C, E to jedne z najistotniejszych witamin mających wpływ na kondycje naszej skóry.
Minerały
Obok witamin, w codziennej diecie nie powinno zabraknąć niezbędnych minerałów. Cynk jest jednym z najważniejszych. Odpowiada za podział komórek i reguluje ok. 300 enzymów naszego ciała. Wszelkie zmiany hormonalne i procesy regeneracyjne są przeprowadzone z pomocą tego pierwiastka. Dodatkowo jako antyoksydant hamuje powstawanie wolnych rodników. Jednym słowem minerał młodości. Cynk znajdziemy w produktach takich jak: wątróbka, ostrygi, nasiona strączkowe, chude mleko czy pieczywo pełnoziarniste. Kolejnym minerałem odpowiadającym za kondycje skóry jest krzem. Występuje praktycznie w każdym z naszych płynów ustrojowych oraz tkance, a najważniejszą jego funkcją jest stymulowanie syntezy hydroksylazy prolinowej dla biosyntezy kolagenu, który jak wiemy odpowiada za sprężystość i elastyczność naszej skóry. Nierzadko krzem wchodzi w skład pielęgnujących kremów i maseczek przeciwzmarszczkowych. Leczniczo wykorzystywany w stanach zapalnych skóry, np. w trądziku różowatym. Krzemu szukać należy w orzechach, migdałach, piwie, płatkach osianych, grubych kaszach i otrębach, a także w ziołach: skrzypie polnym i pokrzywie.
Tłuszcze
W przypadku gdy nasza skóra jest sucha i łuszcząca się, powinniśmy zadbać o dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe. Tu królować będzie kwas omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA), kwas linolenowy i omega-6. Dobrymi źródłami wymienionych kwasów będą tłuste ryby morskie, oleje tłoczone na zimno i orzechy. Od dawna stosuje się w pielęgnacji olejek z wiesiołka dla poprawy elastyczności, gęstości i nawilżenia skóry. Dbając o dobrą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie zadziałamy nie tylko prozdrowotnie, ale i upiększająco.
ABC zdrowych nawyków
Odpowiednio dobrana dieta może poprawić, a nawet zneutralizować procesy starzenia skóry. Pozytywnie wpłynie też na jej regenerację. Często jednak o tym zapominamy. Na naszym talerzu lądują składniki, które nie tylko przyczyniają się do problemów z nadwagą, ale również niekorzystnie wpływają na wygląd naszej skóry, włosów czy paznokci. Mowa tu o wysokoprzetworzonych produktach, z dużą ilością cukru, tłuszczów, soli, konserwantów i barwników. Wszystkie wyżej wymienione spożywane w nadmiarze powodują m.in. trądzik, stany zapalne i wysuszają skórę. Mnogość tych składników w diecie przyczynia się do magazynowania w organizmie szkodliwych substancji przemiany materii i wody, co w rezultacie skutkuje widoczną w lustrze opuchlizną ciała. Aby przez długi czas cieszyć się dobrą kondycją naszej skóry, oprócz codziennej pielęgnacji, zadbajmy również o zdrowe jedzenie, które w długotrwałej perspektywie zaowocuje z pewnością nie tylko piękną skórą, ale i lepszym zdrowiem i samopoczuciem.