Bezpłatne wsparcie dla rodziców dzieci z problemami żywieniowymi

Bezpłatne wsparcie dla rodziców dzieci z problemami żywieniowymi

W Rzeszowie rusza cykl bezpłatnych spotkań wsparcia dla rodziców i dzieci z problemami żywieniowymi, który realizuje Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania helpED we współpracy z Urzędem Miasta. To okazja, aby otrzymać praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania, radzenia sobie z trudnościami towarzyszącymi i wspierania swoich dzieci. Pierwsze spotkanie już w najbliższy poniedziałek, 10 czerwca w centrum helpED przy ul. Dąbrowskiego 14 w Rzeszowie. Start o godz. 18:30.

Statystyki pokazują, że 1 na 3 nastolatków w Polsce próbował się odchudzać, często sięgając przy tym po drastyczne metody. Stąd rodzą się m.in. zaburzenia odżywiania. Aby je przezwyciężyć, potrzeba specjalistycznego wsparcia i pomocy: psychoterapeutycznej oraz dietetycznej. W Rzeszowie z pomocą przychodzi Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania helpED.

 – HelpED to miejsce, gdzie cierpiący na zaburzenia odżywiania, mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, obawami, nadziejami. Budujemy tutaj świadomość i szerzymy wiedzę o tej chorobie w społecznościach, placówkach edukacyjnych oraz wśród specjalistów, których wciąż brakuje w leczeniu pacjentów z tym problemem – przekonują założycielki fundacji.

Tylko w 2023 roku, w samym województwie podkarpackim zdiagnozowano 790 osób z zaburzeniami odżywiania. Niestety, chociaż problem wciąż narasta, mało się o nim mówi. Magdalena Błaszczyk, Ewa Sas-Mzabi, Paulina Flak i Katarzyna Gaber-Kasprzyk – założycielki fundacji helpED – widzą jednak szanse na zmiany w społeczeństwie.

 –Ważne, aby mówić o tym głośno i nie zamykać zaburzeń odżywiania w utarte schematy – „anorektyczka nie je”, „bulimiczka – wymiotuje”. Zaburzenia odżywiania są o wiele bardziej złożonym zjawiskiem – podkreśla Ewa Sas-Mzabi, psychoterapeutka.  

Wsparcie dla małych i dużych

Kobiety rozpoczynają cykl bezpłatnych spotkań wsparcia dla dzieci z problemami żywieniowymi i ich rodziców. Tego typu wsparcie prowadzone przez specjalistów z zakresu dietetyki i psychologii ma dać rodzicom możliwość podzielenia się doświadczeniami, obawami i trudnościami. Dorośli otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i wspierania swoich dzieci.

-Grupa wsparcia obejmuje także profilaktykę zaburzeń współwystępujących i uzależnień. Wszystko po to, aby informować o zagrożeniach i sposobach zapobiegania. Dzięki temu, rodzice mogą lepiej wspierać zdrowy rozwój swoich dzieci – przekonują specjalistki.

Spotkania pełnią również rolę konsultacji interwencyjnych i mają zapewnić wsparcie w trudnych sytuacjach. Pierwsze z nich startuje w poniedziałek, 10 czerwca w centrum helpED, przy ul. Dąbrowskiego 14 w Rzeszowie. Początek o godz. 18:30.  

Terminy spotkań

10.06.2024

01.07.2024

05.08.2024

09.09.2024

23.09.2024

07.10.2024

04.11.2024

02.12.2024

***

Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania helpED realizuje na terenie miasta Rzeszowa zadanie publiczne „Udzielanie wsparcia psychologicznego oraz prowadzenie profilaktycznej działalności w zakresie zaburzeń odżywiania oraz problemów współwystępujących”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu Miasta Rzeszowa.