Babskie podróże solo. Sztokholm – miasto, które nie zasypia…

Babskie podróże solo. Sztokholm – miasto, które nie zasypia…

Z roku na rok przybywa kobiet, które stawiają na podróże solo, aby zobaczyć świat na własnych warunkach. Samotne babskie wypady to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu i zabicie nudy, ale przede wszystkim forma rozwoju osobistego oraz czas na poznanie samej siebie. Jednym z miejsc do tego idealnych jest Sztokholm – stolica Szwecji, nazywana „Wenecją Północy”. Sprawdź, co ma do zaoferowania!

Kobiety coraz częściej są żądne przygód, nie uznają kompromisów i chcą poznawać świat. Jeżeli jeszcze nie spróbowałaś, pamiętaj, każdy moment jest dobry, aby wyruszyć w nieznane! Samodzielnie zorganizowana wyprawa to coś, co zostanie z Tobą już na zawsze. Chcąc podróżować solo, musisz uświadomić sobie, że jedyne ograniczenia to te, które rodzą się w Twojej głowie. Pamiętaj jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co możesz zyskać? Dzięki podróżowaniu w pojedynkę staniesz na właściwej drodze do rozwoju osobistego, nauczysz się samodyscypliny, odkryjesz ogromne pokłady odwagi i będziesz mogła o sobie powiedzieć, że jesteś zaradną i pewną siebie kobietą, której nic nie powstrzyma. Co więcej, taka forma podróży zainspiruje Cię i pozwoli odkryć nowe hobby, pasje, zainteresowania, a wychodząc ze swojej strefy komfortu, poznasz swoje mocne i słabe strony. Pokochasz siebie i swoje towarzystwo na nowo, a Twoje życie stanie się lepsze dzięki samoakceptacji.

Miasto na wodzie

Dobrym pomysłem na początek może być jednodniówka w Sztokholmie, czyli mieście, które często nazywane jest „Wenecją Północy”. Miasto położone jest w środkowej części Szwecji, na 14 wyspach, połączonych ze sobą 53 mostami.

Oferuje wiele i zaskakuje niezwykłą architekturą. Wystarczy kilka godzin, aby poczuć klimat tego miejsca. Zachęcić może lista bezpłatnych atrakcji, która jest naprawdę długa. Poniżej kilka z nich: Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu (wypełnione zbiorami obrazującymi dawny Sztokholm), Muzeum Miejskie (ukazujące historię Sztokholmu), Riksidrottsmuseum (dla fanów sportu), Historiska Museet (obejmujące szwedzką archeologię i historię kultury od mezolitu do współczesności), Hallwyl Museum (wyróżniające się licznymi dziełami sztuki, antykami, kolekcją broni i porcelany), a także Szwedzki Parlament Riksdag, gdzie zdecydowanie warto skorzystać z organizowanej przez cały rok darmowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Liczba miejsc ograniczona, dlatego wcześniej sprawdź terminarz.

Sztokholm to miasto, które nie zasypia. Codziennie odbywają się tu jakieś koncerty i pokazy. Na uwagę zasługują również cykliczne wydarzenia kulturalne, takie jak: Festiwal Tanga, Sztokholmski Festiwal Filmowy, Międzynarodowe Targi Pracy czy Noc Walpurgii, odprawiana na cześć zmarłych i duchów.

… z klimatem, kawą i śledziami

Dla kobiet, które chcą odwiedzić Sztokholm, polecam Skansen (Djurgårdsslätten 49-51), nazywany potocznie muzeum na świeżym powietrzu. Spokojnie możesz spędzić w nim kilka godzin, bo połączone jest z ogrodem zoologicznym. Jeżeli lubisz klimatyczne miejscówki z duszą to postaw na spacer uliczkami Gamla Stan (Stare Miasto). Fanki niezapomnianych wrażeń mogą udać się do parku rozrywki Gröna Lund (Lilla Allmänna Gränd 9). Z kolei, jeżeli chcesz rozsmakować się w szwedzkiej kuchni, koniecznie zaglądnij do Restauracji Kvarnen (Tjärhovsgatan 4), bądź Woodstockholm (Mosebacke Torg 9). Ostatnie miejsce łączy w sobie bar, restaurację z otwartą kuchnią i sklepem. Warto również wspomnieć o kultowej kawiarni John&Nystrom (Swedenborgsgatan 7), w której można zamówić na wynos parzoną kawę o niespotykanym aromacie.

Pamiętaj tylko, aby nie zabierać ze sobą w drogę powrotną surströmming, czyli sfermentowanych śledzi w solankowej zalewie, które są szwedzkim przysmakiem. Słyną z intensywnego zapachu, uważanego za jeden z najbardziej odrażających na świecie. Wiele linii lotniczych ma w swoich regulaminach zakaz wnoszenia puszki na pokład samolotu z powodu niebezpieczeństwa przypadkowego otwarcia.

Za niewiele…

Przybliżona cena jednodniowego pobytu w Sztokholmie nie powinna przekroczyć 500 zł (wliczając: bilety lotnicze z Krakowa w obie strony, których ceny zaczynają się od ok. 100 zł, transport po stolicy Szwecji, bilety wstępu itd.). Podane kwoty są kwotami przybliżonymi i mogą różnić się w zależności od miesiąca.

Najważniejszy krok należy do Ciebie – podejmij decyzję, później pójdzie już tylko z górki. Obiecuję Ci, że czekają na Ciebie nowe smakowe doświadczenia, zdumiewająca przyroda, piękna architektura, wspaniali ludzie i cudowne wspomnienia. To dobry moment, aby zrobić coś dla siebie. Pod żadnym pozorem nie odkładaj babskiego wypadu solo na później i pamiętaj, że podróżowanie w pojedynkę wcale nie oznacza podróżowania w samotności, z tą różnicą, że będziesz mogła robić to, na co tylko masz ochotę, decydować o wszystkim samodzielnie, bez ustępstw i kompromisów.

Widzimy się w podróży!