Babskie podróże solo. Egipt – dziedzictwo faraonów we współczesnym świecie

Babskie podróże solo. Egipt – dziedzictwo faraonów we współczesnym świecie

Od wielu lat Egipt jest jednym z topowych kierunków podróżniczych wśród polskich turystów. Polacy wybierają to afrykańskie państwo, położone na wybrzeżu Morza Czerwonego, nie bez powodu. Liczba proponowanych na miejscu aktywności powala! Możesz tu zobaczyć Wielką Piramidę Cheopsa, podziwiać, jak żyją dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku podczas wyprawy na safari po Saharze czy spędzić noc w beduińskich osadach. Dobrym pomysłem jest też nurkowanie pośród rafy koralowej, a do tego uprawianie sportów wodnych, takich jak kitesurfing czy windsurfing. To również raj dla miłośników dobrego jedzenia. Egipska kuchnia jest niezwykle smaczna, różnorodna, aromatyczna i bardzo kolorowa. Widzimy się w podróży? 

Obecnie wiele biur podróży oferuje sporo fantastycznych ofert all inclusive. Ceny zaczynają się już od 1500 złotych za 7 nocy (uzależnione są m.in. od miesiąca wylotu). Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na niezwykłą przygodę.

Obowiązkowa wiza i dokumenty

Opłaty za wizę do Egiptu wynoszą 25 USD ≈ około 104 PLN (wiza jednokrotna) i  60 USD ≈ około 250 PLN (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na 30 dni. Wnioskować można za pomocą strony internetowej: www.visa2egypt.gov.eg. W przypadku wizy online zaleca się złożenie wniosku najpóźniej 7 dni przed podróżą. Oprócz wizy, dokumentem uprawniającym do wjazdu jest paszport, który musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. Obowiązkowy do wypełnienia będzie także formularz lokalizacji pasażera w wersji papierowej wydawany przez załogę samolotu, który należy przekazać władzom Egiptu po wylądowaniu. Przed wylotem z kraju, obligatoryjnie należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje wysokie koszty ewentualnego leczenia. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje bowiem około 100 euro.

W jakim miesiącu wybrać się do Egiptu?

Egipt cieszy się dużą popularnością o każdej porze roku. Praktycznie nigdy tu nie pada (w szczególności w południowej i centralnej części kraju). Parasol czy kurtka przeciwdeszczowa będą więc zbędne. Wyróżnia się tu dwie pory roku: łagodną zimę i upalne lato. Najzimniejsze miesiące to: grudzień i styczeń (temperatura wynosi wtedy średnio 18°C). Z kolei najgorętsze: czerwiec, lipiec i sierpień (termometry wskazują wtedy około 35°C, a na terenach pustynnych od 7°C w nocy do aż 43°C w środku dnia). W kwietniu, maju oraz od połowy października do połowy listopada, temperatura w Egipcie wynosi średnio około 30°C. Najbardziej optymalny wybór to październik – miesiąc łaskawy dla turystów z Europy. W ciągu dnia jest ciepło, a noc przynosi przyjemne ukojenie. 

Szczepienia 

Szczepienia oraz test na COVID-19 nie są tutaj wymagane. Fakultatywnie zaleca się standardowe szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio oraz tężcowi. Przebywając w Egipcie warto przestrzegać podwyższonych zasad higieny. Często myj ręce, pij wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie oczyszczaj owoce i warzywa. 

Co spakować na wycieczkę do Egiptu?

Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności spakować ze sobą krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czapkę, kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Warto mieć także maskę do nurkowania oraz płetwy. Ze względu na ostre koralowce występujące w morzu Czerwonym, przydatne będzie obuwie z twardą podeszwą. Zadbaj też o odpowiedni ubiór do zwiedzania świątyń czy innych miejsc kultu religijnego. Poza hotelem, lepiej zrezygnować z krótkich spodenek i odkrytych topów. Do Egiptu nie można przywozić dronów (nawet najmniejszych) bez uprzedniego uzyskania zezwolenia wydawanego przez egipskie Ministerstwo Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (ECCA). Drony traktowane są jak sprzęt specjalny.

Targuj się!

Dla Egipcjan targowanie się to chleb powszedni. Ceny w sklepach czy na targach są jedynie cenami wyjściowymi. Ich końcowa wysokość w głównej mierze będzie zależeć od Twoich umiejętności targowania się. Warto wiedzieć, że w Egipcie istnieje zwyczaj, a nawet obowiązek dawania napiwków (tzw. bakszysz). Bakszysz obowiązuje nie tylko dla turystów, ale i lokalsów, i może Ci zapewnić lepsze miejsce w restauracji czy pokój hotelowy o wyższym standardzie. Dobrze jest zawsze mieć przy sobie trochę drobnych w kieszeni.

Największe atrakcje Egiptu

Punktem obowiązkowym do odwiedzenia w Egipcie są wszystkim znane piramidy w Gizie, w tym piramida Cheopsa (będąca jedynym zabytkiem z listy siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do dzisiejszych czasów). Nie sposób też pominąć monolityczny posąg Sfinksa na tle piramidy Chefrena oraz Sakkar z piramidą Dżesera. W Kairze warto zobaczyć: kościoły koptyjskie, muzeum archeologiczne, muzeum Egipskie, Park Al Azhar, Meczet Alabastrowy oraz Wieżę Kairską. Z kolei, niedaleko miasta Luksor znajduje się miejsce pochówku faraonów, czyli Dolina Królów. Mityczna, bogato zdobiona, w której ukryte są niezwykłe grobowce sprzed 3000 lat. Kolejną ważną atrakcją jest Góra Synaj, na której Mojżesz miał otrzymać 10 przykazań. U jej podnóża znajduje się chrześcijański klasztor św. Katarzyny, skąd zaczynają się liczne szlaki trekkingowe i spacerowe. Cały obszar wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli jesteś fanem świata podwodnego i chcesz zobaczyć najpiękniejsze rafy koralowe w kraju, udaj się do kurortu Szarm el Szejk. 

Tajemniczość, egzotyka, przystępne ceny, wysoka temperatura i świetne warunki do nurkowania to coś co na pewno sprawi, że Twój wyjazd w tę część świata będzie niezapomniany! 

Widzimy się w podróży!