Babskie podróże solo. Dania – ojczyzna Lego i Hansa Christiana Andersena

Babskie podróże solo. Dania – ojczyzna Lego i Hansa Christiana Andersena

Tym razem zabieram Cię do Danii, gdzie możesz zwolnić tempo, zrelaksować się i doświadczyć chwili spokoju – przy kawie bądź w cichej przystani na plaży. To idealne miejsce dla fanów jazdy na rowerze ze względu na doskonale rozwiniętą infrastrukturę i malownicze trasy rowerowe. Duńskie miasta, w tym Kopenhaga, są przyjazne dla rowerzystów, co czyni jazdę na rowerze łatwą i przyjemną. Do Danii można wyskoczyć zarówno na szybki city break, jak również tygodniowy wypad. Ceny biletów do Kopenhagi z Krakowa zaczynają się od około 150 zł (zdarzają się i tańsze).

Za większość międzynarodowych połączeń lotniczych do Danii odpowiada Międzynarodowy Port Lotniczy w Kopenhadze. Stąd duże prawdopodobieństwo, że swoją przygodę w tym kraju rozpoczniesz od stolicy. Kopenhaga jest dynamicznym miastem pełnym życia i atrakcji turystycznych. Oto kilka z nich:

  1. Mała Syrenka (Den Lille Havfrue) – ikoniczna rzeźba i symbol miasta, przedstawiająca postać z baśni Hansa Christiana Andersena. Posąg został wykonany przez Edvarda Eriksena i waży aż 175 kilogramów. Dodatkowego uroku dodaje lokalizacja, bowiem rzeźbę można podziwiać na nabrzeżu portowym. Z ciekawostek: w 1964 roku, syrence odcięto głowę, której nigdy nie udało się odnaleźć. Jednak to nie jedyny akt wandalizmu, którego „doświadczyła” ta pół-kobieta, pół-ryba.
  2. Nyhavn – kolorowa dzielnica portowa z malowniczymi domkami pomalowanymi na jaskrawe kolory. Warto przespacerować się tu wzdłuż kanału, podziwiać tradycyjne drewniane statki, czy też zatrzymać się w jednej z wielu restauracji bądź kawiarni.
  3. Pałac Christiansborg – siedziba duńskiego parlamentu, który znajduje się na wysepce Slotsholmen w centrum stolicy. Możesz zwiedzić część pałacu, obejrzeć bogato zdobione sale i podziwiać piękne widoki z wieży. Bilet łączony (królewskie pokoje, królewska kuchnia, ruiny, stajnia) kosztuje 104 zł.
  4. Kościół Marmurowy – barokowo-eklektyczna świątynia pochodząca z XVII w., której budowę ukończono sto lat później, ze względu na zbyt wysoki koszt marmuru. Kościół posiada wspierającą się na 12 kolumnach kopułę, notabene największą w Skandynawii. Wstęp do środka jest bezpłatny.
  5. Tivoli Gardens – trzeci, najstarszy park rozrywki na świecie, oferujący wiele atrakcji dla każdego. Wesołe miasteczko, domy strachu, kolejki górskie, ogrody (w których można posłuchać muzyki na żywo), restauracje i liczne występy artystyczne sprawią, że będziesz chciała tam spędzić cały dzień. Bilet wstępu ważny na wszystkie atrakcje bez limitu kosztuje 148 zł.
  6. Duńskie Muzeum Narodowe – warto się do niego udać ze względu na bogatą kolekcję artefaktów, m.in. z okresu wikingów. To świetne miejsce dla miłośników historii, w którym dowiesz się interesujących faktów na temat kultury jednego z najszczęśliwszych krajów świata – Danii. Można tu spędzić kilka godzin, a cena biletu to około 70 zł.
  7. Park Kongens Have – najstarszy i najważniejszy park publiczny w Kopenhadze. Możesz tu spacerować po rozległych ogrodach, podziwiać zabytkowe fontanny i posągi, a także odwiedzić piękny pałac Rosenborg (tu znajdowała się niegdyś rezydencja podmiejska królów Danii), który znajduje się na terenie parku.
  8. Zwieńczeniem wycieczki może być również rejs kanałami Kopenhagi, który pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na płatnych atrakcjach Kopenhagi, koniecznie sprawdź ofertę Copenhagen Card, dostępną pod adresem: https://copenhagencard.com. Karta miejska Copenhagen Card, oferuje dostęp do 89 atrakcji i bezpłatny transport w obszarze metropolitalnym. W zależności od oferty, karta jest ważna przez 24, 48, 72, 96 i 120 godzin.

Coś dla fanów klocków LEGO!

Najstarszy na świecie Legoland znajduje się w Billund, urokliwym mieście, oddalonym 3 godz. jazdy autem od Kopenhagi. To jedno z najpopularniejszych miejsc na świecie, które skupia fanów klocków LEGO! Miejsce to oferuje rozrywkę dla wszystkich grup wiekowych. Kolejki górskie, park wodny, zoo, park wspinaczkowy i oczywiście mnóstwo klocków LEGO. Najstarszą częścią parku jest Miniland, w którym można zobaczyć miniatury najsłynniejszych budowli na świecie – od karuzeli przez kolejki i pociągi, aż po łódki. Wszystkie atrakcje zbudowane są rzecz jasna z klocków – w samym Minilandzie znajduje się ich ponad 20 milionów!

Spotkanie z naturą…

Dania to równieżmalownicze plaże, wspaniałe wybrzeża, zielone pola i lasy, a także liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody. Warto odwiedzić chociażby:

  1. Park Narodowy Mols Bjerge, który znajduje się na półwyspie Jutlandia. To malowniczy obszar z cudownymi wzgórzami, lasami i wybrzeżem. Można tu spacerować po licznych szlakach turystycznych i podziwiać dziką przyrodę.
  2. Park Narodowy Wielkiej Wydmy Ruchomej (Nationalpark Vadehavet), obejmujący obszar wydm, pływowych terenów błotnych i wysp na zachodnim wybrzeżu Danii. To cudowne miejsce do obserwacji ptaków oraz spacerów po plażach i mokradłach.

Koncepcja Hygge

Pojęcie hygge stało się popularne na całym świecie i pochodzi z Danii. Oznacza ono przytulność, ciepło i radość z prostych przyjemności. Duńczycy cenią sobie spokojne wieczory z rodziną i przyjaciółmi, miłą atmosferę i przytulne wnętrza. Doświadczenie hygge może pomóc w zwolnieniu tempa, odprężeniu się i cieszeniu się chwilą.

Duńczycy są znani z bycia przyjaznymi, uprzejmymi i otwartymi. W Danii z pewnością będziesz mogła doświadczyć ich gościnności, co może być dodatkowym argumentem do odwiedzenia tego różnorodnego państwa.

Widzimy się w podróży!