8 sposobów na nawodnienie organizmu. Zobacz, jakie to proste!

8 sposobów na nawodnienie organizmu. Zobacz, jakie to proste!

Człowiek składa się w ok. 60 proc. z wody. Oznacza to, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów oraz odpowiada za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Niestety, pomimo wiedzy o jej zbawiennym wpływie na zdrowie, wciąż pijemy jej za mało! Jak możemy to zmienić? Przeczytajcie kilka prostych wskazówek, dzięki którym picie wody będzie przychodzić Wam z łatwością. 

Brak dostatecznej ilości wody w organizmie daje konkretnie odczuwalne skutki. Co ciekawe, często kojarzymy je z innymi dolegliwościami. Na co dzień zapominamy jak wiele płynów tracimy w szybkim tempie. Oddychanie, regulacja temperatury ciała poprzez pocenie i wydalanie moczu oraz kału z organizmu – wszystkie te czynności pozbawiają nas wody. Dlatego tak trudno utrzymać odpowiednie nawodnienie, które będzie gwarancją prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. 

Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem substancji odżywczych. To dzięki niej wszystkie witaminy i minerały, które dostarczamy z pokarmem, są rozprowadzane po całym ciele, a co za tym idzie – docierają do każdej komórki i tkanki. Badania pokazują również, że już niewielkie odwodnienie wpływa na pracę naszego mózgu, powodując osłabienie koncentracji, zdolności poznawczych oraz niekorzystnie wpływa na nasz nastrój. 

Kiedy wody jest za mało? 

Szybko możemy to sprawdzić, bo organizm sam wysyła nam sygnały. Najpierw pojawia się uczucie pragnienia i czujemy suchość w ustach. Możemy też zauważyć zaburzenia w wydzielaniu śliny czy odczuć suchość gałek ocznych. Skóra szybko traci wilgoć, staje się szorstka i sucha. Odwodnienie to także często występujące zawroty i bóle głowy, które dokuczają w ciągu dnia, wpływając niekorzystnie na koncentrację czy skupienie. Brak wody osłabia pozbawia nas energii, przez co czujemy się senni i znużeni. 

Jak zatem sprawdzić czy aby na pewno pijemy wystarczającą ilość wody? Wystarczy spojrzeć na kolor i ilość moczu oddanego za dnia. Ciemna i intensywna barwa jest sygnałem, że wody w naszym organizmie jest zdecydowanie za mało. W takim przypadku, na domiar złego, mogą również pojawić się zaparcia. Trzeba pamiętać, że odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym stanem dla naszego organizmu – stwarza zagrożenie życia. Bywa szczególnie groźne dla dzieci oraz osób starszych. Gdy zauważymy pierwsze symptomy złego samopoczucia, które mogą wynikać z odwodnienia, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem! 

Ile wody tak naprawdę nam potrzeba?

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od wieku, płci, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej, temperatury otoczenia oraz oczywiście – stanu ciała. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca spożycie 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Łatwo to obliczyć. Osoba ważąca 55 kg powinna w ciągu dnia wypić 1650 ml wody (30×55=1650). W przeliczeniu daje nam to minimum 7 szklanek wody (przy uwzględnieniu wyżej wymienionych elementów). 

Czasem jednak te siedem szklanek wody staje się dosłownie – nie do przełknięcia. Woda nie ma smaku, a my lubimy przecież coś czuć. Na szczęście, wodę znajdziemy w owocach i warzywach, które na co dzień goszczą na naszych talerzach. Mleko i napoje mleczne także doskonale nawadniają nasz organizm. 

8 wskazówek, które zadbają o dobre nawodnienie

  • Złota zasada: Wypijaj minimum 8 szklanek wody na dobę. W dni treningowe, upały, podczas choroby, wymiotów, biegunek – zadbaj o wyższą podaż wody. 
  • Wyrób zdrowy nawyk: Noś butelkę wody zawsze przy sobie. Zwilżaj, co jakiś czas usta. Po ok. dwóch tygodniach organizm sam będzie upominał się o wodę. Świetnym rozwiązaniem będą alarmy w telefonie, aplikacje do śledzenia nawodnienia czy dzienniczki nawyków, w których można oznaczyć ilość wypitej wody w ciągu dnia.
  • Spożywaj dużo owoców i warzyw – do każdego posiłku. Latem wybieraj te o dużej zawartości wody, czyli ogórki, arbuz, melon, pomidory czy warzywa liściaste.
  • Monitoruj kolor moczu. Dzięki tej informacji określisz swój poziom nawodnienia. Być może okaże się wtedy, że towarzyszący ból głowy minie po wypiciu dodatkowych dwóch szklanek wody…
  • Unikaj słodkich napojów, bo ze względu na dużą ilość cukru w składzie – zamiast ugasić pragnienie, tylko je wzmogą, a przy okazji dostarczą niechciane kalorie.
  • Uzupełniaj wodę przed i po treningu. To zapewni Ci szybką regenerację. 
  • Nie przepadasz za smakiem wody? To żadna wymówka! Zacznij miksować – na zdrowie! Na początek wlej do wody np. niewielką ilość ulubionego soku. Możesz też dodać miętę, bazylię i owoce, np. arbuza, borówki, truskawki, porzeczki, cytrynę, imbir czy pomarańczę. Kieruj się swoim ulubionym smakiem. 
  • By szybko nawodnić organizm, dołącz do wody elektrolity (można zakupić w aptece). Możesz też sięgnąć po izotoniki ogólnie dostępne na sklepowych półkach.