XVII Europejskie Targi Pracy w Rzeszowie. Poszukiwany programista i elektryk!

XVII Europejskie Targi Pracy w Rzeszowie. Poszukiwany programista i elektryk!

Za nami XVII Europejskie Targi Pracy Work Expo w Rzeszowie. 16 i 17 września w Hali Podpromie zaprezentowało się przeszło 30 firm poszukujących nowych pracowników – do pracy w Polsce i za granicą. Często na stanowisko elektryka i programisty. Już pierwszego dnia, w ciągu kilku godzin targi przyciągnęły kilkuset uczestników. O oferty pracy, ale też o możliwość rozwoju, pytali uczniowie, studenci i Ci, którzy zawodowe doświadczenie mają już za sobą!

Europejskie Targi Pracy organizowane przez Międzynarodowe Targi Rzeszowskie co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dla bezrobotnych to szansa znalezienia pracy – w Polsce i za granicą, a dla osób pracujących – zatrudnienia na lepszym stanowisku, z lepszym wynagrodzeniem lub w dogodniejszej lokalizacji. W tym roku w Hali Podpromie swoje oferty pracy zaprezentowało ok. 30 pracodawców, m.in. z branży przemysłowej, lotniczej, motoryzacyjnej i finansowej. Wśród nich nie zabrakło największych firm z Podkarpacia – Pratt&Whitney Poland, BorgWarner Rzeszów, Lot Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. czy Deloitte CE Business Services sp. z o.o. 

Fot. Bernadeta Ziomek – Niedzielska/MTR

Europa na Podkarpaciu

– Za nami 17. edycja targów pracy. Powoli zbliżamy się do 20. jubileuszowej – mówi z uśmiechem i dumą Karolina Puc, koordynatorka wydarzenia, Senior Project Manager w Międzynarodowych Targach Rzeszowskich. – Zrzeszamy nie tylko podkarpackich pracodawców, ale jak sama nazwa wskazuje, także europejskie firmy, oferujące zatrudnienie poza granicami naszego kraju. To duże ułatwienie dla osób, które chcą podjąć pracę w innym państwie, ale zupełnie nie wiedzą, jak się za to zabrać.

W gronie przedstawicieli zagranicznych biznesów znalazła się Karolina Sikorska, reprezentująca wiodącego producenta soków owocowych w Europie – firmę Rauch Polska, której główna siedziba mieści się w Austrii. – RAUCH Polska Sp. z o.o. jest częścią firmy rodzinnej założonej w Austrii w 1919 roku, która od czterech pokoleń zabiega o wysoką jakość i ducha przedsiębiorczości swoich pracowników. Wciąż potrzebujemy nowych. Poszukujemy specjalistów z zakresu IT oraz elektryków. Chcemy zainwestować w polskie talenty! – przekonuje Karolina Sikorska, biznes partner firmy Rauch Polska. – Jeśli chodzi o wymagania, to dobrze byłoby znać chociaż trochę język angielski i można śmiało zaczynać pracę w Austrii – dodaje.

Rauch Polska poszukuje pracowników, którzy zwiążą się z firmą na stałe. – Chcemy osoby, która będzie stała na straży jakości produktu. Każdy nasz pracownik musi przejść szkolenie „from fruit to juice”, czyli poznać dokładnie proces powstawania naszego soku – kwituje rekruterka obecna na targach.

Dla każdego coś dobrego!

Większa część wystawców na XVII Europejskich Targach Pracy Work Expo to przedsiębiorcy z Polski, a zwłaszcza z Podkarpacia. Branże, w których oferują pracę to przede wszystkim budownictwo, przemysł, gastronomia, transport i logistyka. Nie zabrakło więc takich firm, jak m.in: Pebia, SM Project czy PGNIG grupa Orlen. Na Podpromiu pojawili się również przedstawiciele placówek dyplomatycznych: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz UNHCR (Wysoki Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), wspierające uchodźców w odnalezieniu się na rynku pracy. Wśród nich Marcin Mołoń, prezes zarządu fundacji Pro-fil, zajmującej się m.in. psychoterapią, socjoterapią dla dzieci, młodzieży czy dorosłych.

Fot. Bernadeta Ziomek – Niedzielska/MTR

– Jesteśmy na targach, bo naszą misją jest zdrowie psychiczne, a na nie składa się, jak wiemy również aktywność zawodowa. Występujemy jako partner UNHCR. Pracujemy z Polakami i Ukraińcami – tłumaczy Marcin Mołoń i dodaje: -Cały czas rozwijamy się i potrzebujemy konkretnych specjalistów z zakresu pracy psychologicznej czy do pomocy w zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Drugi kontekst jest taki, że pomagamy szukać pracy w innych branżach. Każda ma swoje wymagania, ale kluczowa na samym starcie jest otwartość na naukę i motywacja.

Rozwój przede wszystkim!

– Dlatego na organizowanych przez nas targach pracy nigdy nie brakuje warsztatów, szkoleń i porad specjalistów. W tym roku, z Powiatowego Urzędu Pracy. To bardzo ważne dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy – wtrąca Karolina Puc. – Tak samo, jak możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Możemy w jednym miejscu uzyskać wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Targi to przestrzeń odmienna od tej, w której odbywają się rozmowy kwalifikacyjne. Można tu przyjść zupełnie swobodnie, bez stresu. Niekoniecznie w oficjalnym stroju. To idealne miejsce dla osób poszukujących pracy, ale również dla pracodawców, którzy wchodzą dopiero na rynek – kwituje koordynatorka wydarzenia.

Dodatkowo, osoby, które były zainteresowane pracą w Służbach Mundurowych, mogły zapoznać się na targach z procesem rekrutacji w Policji, Straży Granicznej czy też Wojsku.

Partnerem głównym dwudniowego eventu był Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a sponsorami – Alior Bank S.A oraz Rauch Polska.

Fot. Bernadeta Ziomek – Niedzielska

W tym samym czasie w Hali Podpromie odbyły się 27. Targi Budownictwa Expo Dom. A już za kilka miesięcy, czyli 4 lutego 2024 roku stratują Targi Ślubne, również w Hali Podpromie. Organizatorem są tradycyjnie Międzynarodowe Targi Rzeszowskie. Zostańcie z nami i bądźcie na bieżąco!