Babskie podróże solo. Rajskie Malediwy na wyciągnięcie ręki!

Babskie podróże solo. Rajskie Malediwy na wyciągnięcie ręki!

Marzy Ci się biały piasek i krystalicznie czysta, lazurowa woda oraz palmy nad głową? A co, gdyby rzucić wszystko i wyjechać… na Malediwy? Od 2022 roku istnieje możliwość wykupienia łączonego lotu z Katowic do stolicy Malé przez Abu Zabi. Podróż z Polski do „raju na ziemi” jeszcze nigdy nie była tak prosta pod względem organizacyjnym i finansowym.

Praktycznie każdy miesiąc jest dobry, aby polecieć na Malediwy. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tam od 27 do 30 stopni Celsjusza, a wody ok. 28 stopni Celsjusza. Najwyższe ceny na archipelagu utrzymują się w styczniu i lutym, wtedy też pogoda jest zdecydowanie najlepsza. Od marca do października ceny spadają, ale aura się nieco zmienia – na bardziej deszczową.  

Lot na Malediwy – krok po kroku

Łączna cena biletów lotniczych w obydwie strony wynosi średnio ok. 1500 złotych. Jak zarezerwować interesujący Cię termin? Wejdź na wizzair.com i w wyszukiwarce lotów wybierz miejsce wylotu, czyli „Katowice”, a także cel podróży„Malé (Malediwy)”. Następnie uzupełnij termin oraz liczbę pasażerów. Zostaniesz przekierowana do specjalnej wyszukiwarki lotów MIX & MATCH. Zjedź na sam dół strony i wybierz „Kontynuuj”.  W pierwszej kolejności zarezerwuj lot na lotnisko pośrednie (czyli lot z Katowic do Abu Zabi). Pod koniec pierwszej rezerwacji pojawi się możliwość zarezerwowania drugiego lotu w obie strony, czyli podróży między lotniskiem pośrednim, a docelowym (lot z Abu Zabi do Malé). Po zakończeniu procesu powinnaś posiadać dwie rezerwacje.

Wiza turystyczna

Kupiłaś już bilet na Malediwy? Cudownie! To pierwszy krok do przeżycia wspaniałej przygody. Jednakże musisz wiedzieć, że przed wyjazdem należy zadbać o kilka formalności. Na archipelag możesz wjechać bezpłatnie, jednak warunkiem otrzymania wizy turystycznej (tj. wizy on arrival) jest:

  1. paszport ważny przez co najmniej miesiąc,
  2. opłacona z góry rezerwacja hotelu/zakwaterowania,
  3. bilet powrotny;
  4. negatywny wynik testu RT-PCR, który został wykonany w ciągu 96 godzin przed podróżą,
  5. deklaracja dotycząca stanu zdrowia, którą należy wypełnić na stronie internetowej: www.tourism.gov.mv/covid19.

Jeżeli spełnisz wymienione wyżej wymagania, po przylocie na lotnisko w Malé, w trakcie kontroli paszportowej, otrzymasz stempel, który uprawni Cię do pobytu na terenie Malediwów przez maksymalnie 30 dni.

Z przesiadką czy bez?

Planując podróże z przesiadką, zawsze pamiętaj, że możesz potrzebować specjalnych dokumentów lub wiz umożliwiających wjazd do kraju pośredniego (mogą się one różnić od dokumentów transferowych lub tranzytowych). Jednakże w przypadku przesiadki w Abu Zabi nie zostanie pobrana od Ciebie żadna dodatkowa opłata. Wyrobienie wizy również nie jest wymagane. Pamiętaj jednak, że Twój paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Co zabrać ze sobą do „raju na ziemi”?

Ze względu na równikowe położenie, malediwskie słońce jest znacznie mocniejsze, a promieniowanie UV kilkukrotnie wyższe niż w Europie. Łatwo więc o bardzo silne poparzenia. Koniecznie zabierz ze sobą krem z wysokim filtrem UV. Kapelusz przeciwsłoneczny również się przyda, a do tego spray odpowiedni na tropikalne owady. Warto pomyśleć również o sprzęcie do nurkowania oraz butach z twardą podeszwą do wody. Musisz też wiedzieć, że na Malediwach religią państwową i dominującą jest islam. Koniecznie weź ze sobą dużą chustę, która pozwoli Ci na zakrycie ramion w miejscach, które będą tego wymagać. O ile, w resortach nie ma najmniejszego problemu z kąpaniem się w bikini, to zwiedzając lokalne wyspy należy zadbać o odpowiedni strój. Z rzeczy, które mogą się przydać, ze względu na standard wtyczek, warto zabrać ze sobą adapter typu G.

Którą wyspę wybrać?

Archipelag Malediwów tworzy 1200wysp i wysepek, przy czym tylko część z nich jest zamieszkała. To miejsce wprost stworzone do wypoczywania, ale wybierając się tu po raz pierwszy, warto rozważyć wyspę Gulhi, oddaloną od Malé ponad godzinę promem. Obejdziesz ją dookoła w 10 minut… Odkrywając to miejsce, z pewnością zakochasz się w białym piasku, który oblewa lazurowa woda. Tutaj poczujesz się swobodnie, bo i turystów jest garstka, oraz zjesz pyszne jedzenie w dobrych cenach. Kolejna wyspa warta uwagi to Fulidhoo położona 54 kilometry od Malé. Znana jest z m.in. z nurkowania z rekinami czy  płaszczek przypływających wieczorami na pomosty. Bardzo duża Plaża Bikini, bielutki i miękki jak mąka piasek – z pewnością zachęcają do wyboru tego miejsca. Wyspy równie warte uwagi to: Fulhadhoo z tropikalnymi plażami czy Mathiveri, porośnięta lasem palmowym. Wspaniałą atrakcją będzie wycieczka na wyspę Mudhdhoo w atolu Baa. Można na niej zaobserwować wręcz kosmiczne zjawisko – świecącą na niebiesko plażę. Rozważ też Morze Gwiazd na Wyspie Vaadhoo, gdzie po zmroku woda lśni tak, jakby zatopiono w niej gwiazdy. Wybór atrakcyjnych miejsc na Malediwach jest tak ogromny, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Podróżuj!

Malediwy to raj na ziemidla podróżniczek ciekawych odległych kultur i fantazyjnych raf koralowych. To także wyjątkowa przestrzeń dla smakoszy oryginalnej kuchni oraz miłośników sportów wodnych. Pamiętaj! Warto marzyć, a jeszcze bardziej, warto te marzenia spełniać.

Widzimy się w podróży!