Wiosenne kwiaty do wazonu. Pomysły na idealną dekorację twojego stołu!

Wiosenne kwiaty do wazonu. Pomysły na idealną dekorację twojego stołu!

W kwietniu, kiedy wiosna jeszcze nieśmiało pokazuje swoje piękno, w naszych ogrodach kwitną głównie drobne kwiaty cebulowe. W tym czasie do wazonów warto ścinać gałązki drzew i krzewów, m.in. forsycji i wiśni. Po kilku dniach w ciepłym pomieszczeniu z pąków wyjrzą kolorowe kwiaty, które niestety szybko przekwitną. Dlatego można dołożyć do nich w pełni rozwinięte tulipany, szafirki, żonkile, niezapominajki, fiołki, serduszka okazałe czy orliki.

Nie bójmy się łączyć ze sobą różnych kwiatów, bo wiosenne kompozycje wręcz powinny tętnić soczystymi kolorami. Pamiętajmy tylko, że niektóre gatunki, np. hiacynty i bez lilak pachną bardzo intensywnie, dlatego lepiej nie umieszczać ich w sypialni czy pokoju dziecięcym.

Wazon – jaki wybrać?

Żywe kwiaty to dobry pomysł na stworzenie niebanalnych dekoracji. Gustowne bukiety mogą zachwycać prostotą lub zaskakiwać formą, kształtem czy nietypowym zestawieniem. Kompozycję warto dopasować do charakteru, kolorystyki i stylu aranżacyjnego danego wnętrza. Liczy się więc nie tylko rodzaj i kolor kwiatów, lecz także wielkość i faktura wazonu. Wiosenne rośliny najlepiej zaprezentują się w szklanych, prostych naczyniach. Im mniej dodatkowych dekoracji – tym lepiej. Do układania kwiatów można też wykorzystać szklanki, słoiki, wazy czy dzbanki. Duże najlepiej będą wyglądać w szklanych, wysokich i cienkich wazonach, drobne – w małych, ceramicznych.

Trzeba też zastanowić się nad powierzchnią, na jakiej kwiaty będą eksponowane. Barwne i pachnące kompozycje mogą zdobić stół, stolik kawowy, komodę, parapet czy taras.

Przedłużyć kwiatom życie…

Komponując bukiety z ciętych kwiatów, sugerujmy się ich trwałością. Jedne gatunki więdną tuż po ścięciu, kolejne utrzymują się tylko kilka dni, a jeszcze inne zachowują świeżość nawet przez parę tygodni. Wpływa na to zwykle pogoda i pora dnia, w którym zostały ścięte. Najlepiej zrywać je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nigdy nie róbmy tego w deszczu. Są kwiaty, które powinno się ścinać, jeszcze zanim w pełni rozwiną swoje pąki. To m.in. róże, piwonie i lilie.

Ścinajmy kwiaty zawsze ostrym nożem, sekatorem lub nożyczkami. Po przyniesieniu do domu włóżmy je do zimnej wody, nigdy do ciepłej i wymieniajmy ją nie rzadziej niż co dwa dni. Wazon z roślinami nie powinien stać w pełnym słońcu ani w pobliżu kaloryfera czy kominka.