Powrót do przeszłości, czyli stylowe wnętrze w klimacie „vintage”

Powrót do przeszłości, czyli stylowe wnętrze w klimacie „vintage”

W aranżacjach vintage słowo “staroświecki” nabiera nowego znaczenia. Ten styl wnętrzarski zwykle nawiązuje do estetyki z przeszłości, często do lat 40. lub 50. XX wieku. Czerpie inspirację z retro mebli, dekoracji i kolorów, tworząc nostalgiczny i romantyczny designer. Tutaj urok minionych lat miesza się z nowoczesną przestrzenią, tworząc unikalne połączenie…

Odniesienia w retro klimacie stały się w ostatniej dekadzie niezwykle popularne, zarówno na wybiegach, jak i w urządzaniu wnętrz. A zatem, twierdzenie, że styl vintage nie idzie w parze ze współczesną modą, odbiega od prawdy. Dużą popularność zyskuje odnawianie starych mebli i nadawanie im drugiego życia. To zgodne z ideą zero waste i postulatami ekologicznymi. Targi staroci i wyprzedaże garażowe przyciągają tłumy, które decydują się w swoich wnętrzach wyeksponować zamierzchłe czasy.

Meble z duszą

Dzisiaj w cenie są stare meble i dodatki z duszą, często też niebanalną historią. Takie skarby możemy odnaleźć również na zapomnianych strychach czy w piwnicach. Są wyjątkowe, i co najważniejsze – różnią się od tych masowo produkowanych, dostępnych w sklepach. Wybierz zatem zabytkowe meble z okresu, który Cię najbardziej inspiruje. Szafki, komody, stoły i drewniane krzesła z rzeźbionymi nóżkami, nadadzą Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Pamiętaj, że wyposażenie Twojego domu wcale nie musi opierać się tylko na antykach. Obecnie można znaleźć wiele nowych mebli w stylu retro, które idealnie wpiszą się w klimat vintage.

Dobre tło to podstawa

Meble vintage lubią białe, gładkie ściany. Dobrze prezentują się też w towarzystwie tapet w retro wzory czy emitujących odsłoniętą cegłę. Wybieraj pastelowe odcienie ścian, takie jak delikatny róż, miętowa zieleń czy jasny błękit. Możesz również zdecydować się na tapetę w kwiatowe lub geometryczne wzory, które były popularne setki lat temu. Aby uzyskać autentyczny wygląd vintage, unikaj zbyt jaskrawych lub neonowych barw.

Ozdoby na wagę złota

Sięgaj po ramki na zdjęcia, wzorzyste wazony, porcelanowe figurki, a nawet staroświeckie telewizory lub gramofony. Postaw na lampy o oryginalnych kształtach – z kloszami w pastelowych odcieniach. Jeżeli chodzi o dywany czy zasłony, tutaj sprawdzą się te z kwiecistymi motywami. Koniecznie dopełnij wystrój haftowanymi poduszkami i narzutami, które ocieplą wnętrze. Niech dodatki przypominają o czasach, które chcesz odtworzyć.

Kwiatowa harmonia

Udekoruj swoje wnętrze świeżymi kwiatami. Wybierz delikatne kompozycje, np. różane. Storczyki też wpasują się w styl vintage – stworzą subtelny, a zarazem egzotyczny urok. Umieść kwiaty w eleganckich, ceramicznych doniczkach lub stylowych, wiszących koszach. Chcesz dodać Twojemu wnętrzu pierwiastka luksusu i elegancji? Udekoruj pomieszczenie piwoniami w rozkwicie.