Polonusi znowu zatańczą na Podkarpaciu!

Polonusi znowu zatańczą na Podkarpaciu!

20 zespołów z 9 krajów weźmie udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza wraca na Podkarpacie po czterech latach przerwy i potrwa od 12 do 18 lipca. Wystąpią artyści ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii czy Mołdawii. Nasz region ponownie zaroi się barwnymi korowodami i wypełni ludową muzyką. Tańcom nie będzie końca!

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych organizowany jest od 1969 roku. Wszystko po to, aby zaprezentować aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami naszego kraju. – Festiwal zyskał aprobatę szczególnie starszego pokolenia emigrantów, według których impreza stała się elementem motywującym młodzież polonijną do przejmowania narodowych i ludowych tradycji. Prezentowanie na obczyźnie polskiego folkloru pozwalało również przełamywać bariery związane z nieznajomością języka. Mieszkańcom krajów osiedlenia spodobał się polski folklor, bogate i ciekawe zwyczaje, żywiołowa muzyka i tańce, a także barwne stroje – zapewniają organizatorzy wydarzenia ze Stowarzyszenia”Wspólnota Polska”.

Wielki powrót

W tym roku impreza wraca na Podkarpacie po czteroletniej przerwie. Już 12 lipca na Podkarpaciu pojawi się aż 20 zespołów polonijnych z 9 krajów. Wystąpią tancerze ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy. Ich popisy będzie można podziwiać nie tylko w Rzeszowie, ale również w innych miastach regionu.

Korowód Polonusów w Rzeszowie. Fot. Archiwum Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Program wydarzenia

12 LIPCA (ŚRODA)

– Przyjazdy zespołów
– Spotkanie  organizacyjne

13 LIPCA (CZWARTEK)

– Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Prezydentem Miasta Rzeszowa
– Wieczór integracyjny dla członków zespołów  (w tym spotkanie kierowników i choreografów zespołów z Dyrekcją Festiwalu)

14 LIPCA (PIĄTEK)

– Otwarcie Festiwalu

15 – 16 LIPCA (SOBOTA – NIEDZIELA)
DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM 

Sobota:

-Koncerty festiwalowe w Rzeszowie (estrada w Rynku)

-Koncerty festiwalowe w miastach i gminach  Podkarpacia
Niedziela:

– Msza w intencji Polonii
– Koncerty festiwalowe w Rzeszowie  (estrada w Rynku)
– Koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia

17 LIPCA (PONIEDZIAŁEK)

– Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego
– Koncert galowy (w programie folklor polski oraz innych narodów)

18 LIPCA (WTOREK)

– Zakończenie,  odjazdy zespołów