Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Sprawdź czy możesz z nich skorzystać! 

Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Sprawdź czy możesz z nich skorzystać! 

Wakacje od ZUS to nowa możliwość dla mikroprzedsiębiorców w Polsce, umożliwiająca zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden wybrany miesiąc w roku. Program wszedł w życie w listopadzie br. i obejmuje ok. 1,7 mln przedsiębiorców. Składki zostaną pokryte z budżetu państwa, co pozwala zachować ciągłość ubezpieczenia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi.

Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub jesteś komornikiem sądowym, od 1 listopada 2024 roku możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania za siebie składek ZUS. Na czym polegają wakacje składkowe?

Możesz skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w roku. Miesiąc wybierasz samodzielnie. Chodzi o składki:

  • na Twoje obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
  • na Twoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy  – jeśli je opłacasz.

Wakacje składkowe nie obejmują Twoich składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie obejmuje składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru, która Cię obowiązuje.

Składki, z których uzyskasz zwolnienie, sfinansuje budżet państwa. Oznacza to, że:

  • wliczają się one do Twojej przyszłej emerytury lub renty,
  • będziesz mieć uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  • w miesiącu, za który uzyskasz zwolnienie, możesz normalnie prowadzić działalność gospodarczą, nie musisz jej zawieszać.

Ważne! W 2024 roku z wakacji składkowych możesz skorzystać tylko w grudniu, czyli wniosek składasz w listopadzie. Natomiast wnioski złożone w grudniu 2024 roku dotyczą zwolnienia z opłacania składek za styczeń 2025 roku.

Dla kogo wakacje składkowe?

Z ulgi możesz skorzystać, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą (posiadasz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) lub jesteś komornikiem sądowym, jeśli:

  • w miesiącu przed złożeniem wniosku miałeś zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego do 10 ubezpieczonych (w tym siebie).

Ważne! Do limitu 10 ubezpieczonych wliczają się następujące osoby:

  • pracownicy,
  • zleceniobiorcy (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26 roku życia),
  • Ty, czyli wnioskujący przedsiębiorca,
  • osoby, które z Tobą współpracują.

Do limitu zgłoszonych do ubezpieczeń nie wliczają się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli między innymi osoby, które:

  • pobierają zasiłek macierzyński;
  • przebywają na urlopie wychowawczym bądź na urlopie bezpłatnym.

Ponieważ ubezpieczenie chorobowe jest dla Ciebie dobrowolne, uzyskasz zwolnienie z opłacenia składki na to ubezpieczenie, jeśli jesteś nim objęty w miesiącu, w którym składasz wniosek oraz miesiąc wcześniej.

Ważne! Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, musisz dysponować limitem pomocy de minimis, co najmniej w wysokości sumy obowiązujących Cię w danym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcesz uzyskać zwolnienie.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Aby skorzystać z wakacji składkowych, złóż wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek możesz złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

Rozpatrzone zostaną tylko te wnioski, które wpłyną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcesz być zwolniony z opłacania składek. Jeśli złożysz wniosek w innym terminie, np. dwa miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który masz być zwolniony, nie zostanie on rozpatrzony.

Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek, a także domyślnie będzie wypełniony okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku).

Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają, że spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie.

Kto może złożyć wniosek?

Możesz złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik z profilu płatnika.

Co ze wspólnikiem spółki cywilnej?

O zwolnienie z opłacania składek możesz ubiegać się również wtedy, gdy jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność i wpisana do CEiDG. Jako wspólnik złóż wniosek ze swojego profilu płatnika składek na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której jesteś wspólnikiem.

Ważne! Wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wpisani do CEIDG są płatnikami składek na własne ubezpieczenia. Spółka cywilna jest płatnikiem składek tylko wtedy, gdy zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców. Oznacza to, że wspólnicy spółki cywilnej powinni rozliczać się na swoim indywidualnym koncie płatnika, a nie na koncie spółki. Dlatego wspólnicy spółek cywilnych zainteresowani wakacjami składkowymi, którzy rozliczają się na koncie spółki, powinni założyć swoje konto w ZUS. 

Kiedy i jak dowiesz się, czy otrzymasz zwolnienie ze składek?

Informacje w sprawie wniosku udostępniane będą na Twoim koncie płatnika PUE/eZUS. Dodatkowo, wszelkich wiadomości należy wypatrywać na adresie e-mail lub numerze telefonu, który podasz na PUE/eZUS.

Jakie dokumenty rozliczeniowe składasz na wakacjach składkowych?

Za miesiąc, w którym korzystasz z wakacji składkowych, składasz następujące dokumenty rozliczeniowe w obowiązującym terminie:

  • ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa;
  • 05 14 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
  • 05 74 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),
  • 05 94 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).
  • ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie masz zwolnienia z tej składki;
  • ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeśli zatrudniasz pracowników lub zleceniobiorców;
  • ZUS DRA, uwzględniające składki z utworzonych raportów RCA.

Jeśli masz zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a opłacasz składki tylko za siebie, nie wykazujesz tego w deklaracji.

Jeśli masz obowiązek opłacania składek za innych ubezpieczonych, uwzględniasz w deklaracji ich składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.