W niedzielę koncert charytatywny dla zwierząt Igi Dżochowskiej

W niedzielę koncert charytatywny dla zwierząt Igi Dżochowskiej

W niedzielę, 25 lutego w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbędzie się koncert charytatywny na rzecz zwierzaków Igi Dżochowskiej. Kobieta opiekuje się ponad setką bezdomnych stworzeń, na których utrzymanie zaczęło już brakować pieniędzy. Imprezę uświetnią występy Małgorzaty Boć, Anny Czenczek z solistami Centrum Sztuki Wokalnej, Jakuba Prachowskiego oraz Duetu Gajda. Każdy może przyjść i wrzucić do puszki, ile chce. Tym bardziej, że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godz. 17. 

Iga Dżochowska – dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, niegdyś prezes Fundacji Polsko-Japońskiej „YAMATO”, obecnie prezes Fundacji Azyl Igi Dżochowskiej „YAMATO”. Kobieta, która od lat popularyzuje japońską kulturę w Polsce i polską kulturę w Japonii. Mówią, że jej życie mogłoby posłużyć za gotowy scenariusz filmowy. Przez 5 lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydawała i redagowała własny miesięcznik “Życie” oraz współpracowała z prasą polonijną. Jadła kolację z aktorem Paulem Newmanem i pierwszą żoną prezydenta Reagana. Była częstym gościem w radiowej audycji Łucji Śliwy w Chicago. Tam poznała Bogusława Lindę i Katarzynę Figurę. Na swojej drodze spotkała również Agnieszkę Holland, Jerzego Buzka, prymasa Glempa, Aleksandra Kwaśniewskiego, Ryszarda Horowitza czy Lizę Minelli. Po powrocie do Polski, zafascynowana swoją pierwszą podróżą do Japonii, chciała przybliżyć Polakom ten niezwykły, daleki kraj. Organizowała więc wiele festiwali Kultury Japońskiej: w Bielsku-Białej, w Zakopanem, Krakowie, Rzeszowie, Jarosławiu i Krasiczynie, przy okazji promując te miasta w Japonii. 

Na ratunek cierpiącym zwierzętom

Od dziecka z ogromnym szacunkiem odnosi się do przyrody. W drzewach widzi żywe pomniki przeszłości, a w zwierzętach bezbronność, ból i cierpienie. Jest wegetarianką z pobudek etycznych i moralnych. Za swój największy sukces uważa to, że uratowała setki cierpiących zwierząt. W Przemyślu – mieście, które wybrała na swój dom – prowadzi azyl dla przeszło setki bezdomnych zwierzaków. Wcześniej przytulisko współtworzyła ze swoją przyjaciółką, japońską pianistką Atsuko Ogawą. Po jej nagłej śmierci na utrzymanie zwierząt zaczęło brakować pieniędzy. Miesięcznie to koszt przeszło 20 tys. zł. 

Fot. Archiwum prywatne Igi Dżochowskiej.

Pomaganie przez śpiewanie

Aby pomóc Idze Dżochowskiej w utrzymaniu azylu dla zwierząt, zorganizowano koncert charytatywny w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Na imprezie, która odbędzie się w niedzielę, 25 lutego, wystąpią: Małgorzata Boć, Anna Czenczek z solistami Centrum Sztuki Wokalnej, Jakub Prachowski oraz Duet Gajda. W programie przewidziana również licytacja. Każdy może przyjść i wrzucić do puszki, ile chce. Tym bardziej, że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godz. 17.

Fot. Materiały prasowe.