Ciekawe aranżacje są możliwe również w niewielkich mieszkaniach — wystarczy odrobina kreatywności i odpowiedni plan rozmieszczenia. W tym przypadku projektowanie wnętrza przypomina układanie puzzli. Trzeba zmieścić w jednym miejscu jak najwięcej elementów, które będą przyjemne dla oka, a przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Nie chcemy przecież w naszym domu chaosu i bałaganu…
Mieszkasz w lokalu typu studio, a może chcesz urządzić niewielki pokój w dużym domu? Przedstawiamy ciekawe pomysły na aranżacje małych przestrzeni. Dzięki nim twoje wnętrze zyska stylowy wygląd i będzie sprawiać wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości.
Dwa w jednym
W zagospodarowywaniu małych przestrzeni liczy się przemyślane rozmieszczenie mebli i innych elementów dekoracyjnych. Pomyśl na przykład o stole, który może służyć jako biurko i jednocześnie miejsce do jedzenia. Dobrym rozwiązaniem będzie sofa nadająca się na łóżko dla gości. A co powiesz na funkcjonalny podnóżek, który da się przerobić na jednoosobowe łóżko? To też jest możliwe! Zacznij od przemyślenia wszystkich potencjalnych funkcji pokoju. Domowe biuro może w razie potrzeby stać się miejscem do zabawy, a pokój dzienny — sypialnią dla gości. Obecnie na rynku możemy znaleźć sporo wielofunkcyjnych mebli. Chociażby taki stolik kawowy, który idealnie pasuje do małych przestrzeni. Za jednym ruchem może stać się pełnowymiarowym stołem jadalnianym, przy którym bez problemu zmieści się kilka osób.
Przestrzeń na wagę złota
Kiedy przestrzeń jest na wagę złota, liczy się dosłownie każdy element wyposażenia. Wybierz więc meble, które będą maksymalnie funkcjonalne, a jednocześnie zajmą jak najmniejszą powierzchnię. To pozwoli ujarzmić bałagan w mieszkaniu, nawet jeżeli daleko ci do pedantyzmu. Dzięki sprytnym trikom w kwestii przechowywania rzeczy, małe wnętrza wyglądają znacznie bardziej stylowo. Szafka pod telewizor lub niewielki bufet świetnie sprawdzą się do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, nadając wnętrzu elegancki, minimalistyczny charakter.
Podobny balans między doskonałą formą a funkcjonalnością może zaoferować mały, dekoracyjny stolik, na którym postawisz wazon z ciętymi kwiatami. Dzięki dyskretnym schowkom mebel sprawia, że drobne przedmioty, takie jak: pilot, gazety czy ładowarki znajdują się tam, gdzie ich miejsce — czyli w ukryciu. Doskonałym rozwiązaniem jest też zagospodarowanie ściany i przymocowanie do niej np. regału z książkami. Nie tracimy w ten sposób cennej powierzchni swojego wnętrza. Do przechowywania innych, drobnych rzeczy doskonale nadadzą się też pufy i siedziska krzeseł.
Dobre oświetlenie ma znaczenie
Jeśli chcesz, aby twoje wnętrze wyglądało na bardziej przestronne, zadbaj w nim o jak największy dopływ dziennego światła. Zrezygnuj z ciężkich firan i zasłon na rzecz rolet. Jeśli nie chcesz mieć w domu tzw. „gołych okien” postaw na tiulowe tkaniny, przepuszczające promienie słoneczne. Podobny efekt uzyskasz dzięki odpowiedniemu doświetleniu pomieszczenia, mocując w nim kilka źródeł światła. Po za tym głównym, zdecyduj się na lampy stojące w jasnych kolorach – im prostsze tym lepsze. Wybieraj te wykonane z tkaniny, szkła lub papieru. Pamiętaj, że nawet najbardziej smukła lampa nie pomoże, jeśli postawisz ją obok topornej sofy, ciężkiej komody czy potężnego zestawu wypoczynkowego. Barwa światła też ma znaczenie – chłodniejsza optycznie powiększa wnętrze. Z kolei podwyższany sufit ze świetlówkami sprawi, że twój pokój będzie zdawał się wyższy.