Matowe, łamliwe, przesuszone? A może osłabione i nadmiernie wypadające? Takie problemy z włosami u kobiet bardzo często pojawiają się lub nasilają zimą. Wpływa na to wiele czynników, m.in. wiatr, ujemne temperatury czy suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Warto zastanowić się, jak zadbać o nasze kosmyki już wczesną wiosną, aby przywrócić im zdrowy blask, dodać objętości i pobudzić do wzrostu.
Moda na lśniące, zdrowe włosy trwa cały rok, jednak zimą szczególnie trudno o nie zadbać. Ich zła kondycja objawia się rozdwojonymi końcówkami i odchylonymi łuskami powodującymi plątanie oraz puszenie się. Poza tym kosmyki narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne spowodowane zakładaniem ciasnych golfów czy nakryć głowy, a także pocieraniem o szaliki, kominy, kołnierze kurtek i płaszczy. Zniszczone ekstremalnymi warunkami włosy domagają się głębokiego odżywienia i skutecznej ochrony przed dalszymi uszkodzeniami.
Z wyjątkowo zniszczonymi strukturami włosa poradzi sobie masło shea. Ten olejek o stałej konsystencji, zwany także karité zawiera alantoinę oraz fitosterole. Ponadto wykazuje właściwości zabezpieczające, ochronne i głęboko nawilżające. Zatroszczy się o nadwyrężone końcówki, wygładzi włosy i uczyni je bardziej sprężystymi. Warto w szamponach i odżywkach szukać również wzmacniających białek roślinnych oraz nabłyszczającego ekstraktu z liści orzecha włoskiego.
Aloesowe ukojenie
Kolejnym problemem z włosami po zimie jest ich przesuszenie. Gorące kaloryfery, włączona na okrągło klimatyzacja, czy nawiewy w samochodach – to warunki wyjątkowo niekorzystne dla naszych kosmyków. W takiej sytuacji przyda im się intensywna kuracja nawilżająca, która nie tylko zatrzyma wilgoć w ich wnętrzu, ale też zabezpieczy je przed ponownym przesuszeniem. Sprawdzą się tutaj kosmetyki na bazie aloesu. Roślina ta, bogata w składniki aktywne, witaminy, minerały i aminokwasy, dogłębnie odżywia włosy oraz przywraca im blask, a także nadaje miękkości. Aloes pozytywnie wpływa również na cebulki, pobudzając je do wzrostu. Co więcej, nawilża skórę głowy, łagodząc objawy związane z łupieżem, m.in. suchość i swędzenie.
Kurację warto więc oprzeć o konkretne produkty, których skuteczność potwierdzona została klinicznie. Wysoka jakość i zawartość aloesu będzie tu gwarantem skutecznego i szybkiego działania. W kosmetykach do włosów należy szukać wzmacniającego wyciągu z liści pokrzywy i działających ochronnie protein pszenicznych.
Arganowe wzmocnienie
Zimą nasza dieta jest uboższa w owoce i warzywa, dlatego nierzadko borykamy się z niedoborem witamin i minerałów w organizmie. To z kolei przekłada się na osłabienie kondycji włosów, które stają się cienkie, podatne na uszkodzenia, wiotkie i trudne do ułożenia. Niemałą rolę odgrywa tu również niska temperatura: chłód sprawia, że naczynia włosowate w skalpie obkurczają się, a w efekcie transport składników odżywczych do cebulek zostaje znacznie spowolniony. Włos pozbawiony witamin i minerałów szybciej wypada. Jak sobie z tym poradzić? Skutecznym rozwiązaniem, oczywiście obok dobrze zbilansowanej diety, będzie odżywienie kosmyków od zewnątrz olejkiem arganowym, który nie bez przyczyny nazywany jest „płynnym złotem Maroka”. To wspaniałe źródło witaminy E oraz kwasów fenolowych, doskonale chroni, odżywia i koi osłabione kosmyki. W połączniu z wybranym humektantem, np. aloesem, stworzy skuteczną broń w walce o zdrowe i błyszczące włosy. Naturalną pielęgnację i roślinne wzmocnienie zapewni również ekstrakt z liści zielonej herbaty oraz siemienia lnianego.
Cytrusowe oczyszczenie
Włosy w zimowym okresie szybciej się przetłuszczają. Przyczyną takiego stanu może być noszenie zbyt obcisłych czapek wykonanych ze sztucznych włókien, które prowadzą do przegrzewania się skalpu. W cieple gruczoły łojowe pracują intensywniej, co przekłada się na wzmożoną produkcję sebum. Do zanieczyszczenia pasm przyczynia się także smog, którego stężenie zimą wzrasta szczególnie w dużych metropoliach.
Aby skutecznie oczyścić włosy i przywrócić im lekkość, warto użyć szamponów i odżywek na bazie ekstraktu z soku z cytryny, a także węgla aktywnego, który znany jest ze swoich zdolności pochłaniania toksyn i zanieczyszczeń.