“Przypływ”. Wystawa o menstruacji i menopauzie

“Przypływ”. Wystawa o menstruacji i menopauzie

Drogie Panie, jeśli wybieracie się na weekend do Poznania, zaglądnijcie do Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, gdzie w sobotę, 11 maja odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Przypływ”. Zdjęcia polskich i brazylijskich fotografek przybliżą Wam rzadko poruszane tematy menstruacji oraz  menopauzy. Jak zapewniają organizatorzy, Kobiecy Kolektyw Fotograficzny TiT, ukaże tę część kobiecości w sposób pełen wrażliwości, nie stroniąc od elementów, które wciąż zawstydzają bądź są tematem tabu.

“Przypływ” to wystawa Kobiecego Kolektywu Fotograficznego TiT oraz zaproszonych fotografek z Brazylii, przedstawiająca refleksje nad doświadczeniem krwawień menstruacyjnych oraz ich społecznych konsekwencji. Wystawa to zbiór wizualnych impresji na temat zjawiska, które w dalszym ciągu jest omijane w publicznych debatach, a jednak dotyczy ponad połowy populacji i wykracza poza ramy jakichkolwiek podziałów czy ograniczeń, włączając w to geograficzną lokalizację, rasę czy status społeczny.  

Menstruacja wciąż krępuje

Oczekiwanie nastoletnich dziewcząt na ich pierwszą krew jest często  przeżyciem bardzo emocjonalnym, związanym z pewnego rodzaju przemianą, inicjacją. To moment, który pełni najważniejszą rolę w procesie samoakceptacji oraz  kreowania własnej tożsamości w procesie dojrzewania. Autorki projektu są kobietami pokolenia, któremu odebrano przywilej szeroko pojętej edukacji seksualnej, a doświadczenie pierwszej menstruacji często wiązało się dla nich jedynie z odkryciem bólu. Bólu znanego tylko kobietom, który przywodzi mentalne poczucie zawodu własnym losem oraz odrzuceniem własnego ciała.  

Fot. Marina Luna

Mimo postępu cywilizacyjnego, krew menstruacyjna w dalszym ciągu  postrzegana jest jako nieczysta, wstydliwa. W wielu kulturach krwawiące kobiety są izolowane, a w biedniejszych krajach naszego globu brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej przyczynia się do wykluczenia młodych dziewcząt ze szkół.  Niestety, menstruacja jest często używana jako narzędzie do gruntowania patriarchalnych modeli w wielu grupach społecznych, służącemu kontroli kobiet.

Menopauza nie wyklucza!

Do tego wszystkiego dochodzi też nieodłączny i wciąż owiany tabu proces menopauzy. Mimo, że dopiero na przestrzeni ostatnich lat w świecie kultury zachodniej temat ten zaczął przewijać się w mediach, to wydźwięk problematyki z nim związanej jest jednoznacznie negatywny i niesie ze sobą słowa wykluczania, dysharmonii, nieużyteczności i brzydoty fizycznej.  

-„Przypływ” przedstawia zbiór prac będących odbiciem osobistego doświadczenia autorek. Znamienne jest tu powiązanie i inspiracja żywiołami natury oraz jej cyklicznością. Artystki sięgają również do obrazów własnego ciała oraz krwi. Zapraszają do współpracy przyjaciółki, córki czy inspirujące kobiety, które stanęły na  ich drodze. Prezentowane na wystawie prace to fotografie, kolaże, reliefy oraz interwencje na płótnie. Dla widza, jednak, najsilniejszy jest przekaz siostrzeństwa. Mimo, iż doświadczenie każdej z nas jest inne, otwartość na siebie tworzy wspólnotę myśli i wzajemnego wsparcia. Tematy menstruacji i menopauzy są rzadko podejmowanymi  w świecie sztuki, a ta wystawa pokazuje, że stanowią one piękny łącznik, integralną część kobiecej egzystencji – mówi Justyna Lichota, współtwórczyni kolektywu TiT.

Fot. Aldona Cieśla

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania autorskie oraz wydarzenia artystyczne, panele dyskusyjne i warsztaty, organizowane przez artystki, we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi terapeutkami.  

Wernisaż wystawy zaplanowano na sobotę, 11 maja w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcina 75 w Poznaniu. Start o godz. 18. Prace polskich i brazylijskich fotografek będzie można obejrzeć do 26 maja.

Kolektyw TiT

Kobiecy Kolektyw Fotograficzny TiT narodził się w 2023 roku z inicjatywy Irminy Walczak i jest społecznością skupiającą wokół siebie fotografki pracujące wspólnie nad tematami związanymi z życiem codziennym, społeczną rolą oraz stylem życia współczesnych kobiet. Indywidualna praca twórcza członkiń splata się w zbiorową eksplorację oraz refleksję nad życiem współczesnych kobiet i często nabiera charakteru terapeutycznego. TiT jest kolektywem otwartym na współpracę oraz wymianę doświadczeń, organizuje corocznie twórczy plener skierowany do kobiet. Dotychczasowe projekty zrealizowane przez kolektyw to seria zinów „Pocztówki z domu” oraz “Skoromocha”.