„Narodzone z wulkanów” – wystawa fotografii Jacka Radonia

„Narodzone z wulkanów” – wystawa fotografii Jacka Radonia

W Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii Jacka Radonia, który nade wszystko ukochał wulkaniczny krajobraz. Podróż, w jaką nas zabiera, wiedzie m.in. przez Islandię, Wyspy Kanaryjskie, Azory i Karaiby. Podróżnicze kadry będą dostępne dla zwiedzających do 31 maja.

Z zawodu lekarz chorób wewnętrznych, z pasji – fotograf. Jacek Radoń z Dynowa fotoobrazem interesuje się już od liceum. W czasie studiów zatrzymywał w kadrze podkarpackie krajobrazy i tatrzańskie widoki. Przygoda z dalszymi rejonami świata zaczęła się od wyjazdu na Islandię w 2011 roku. Następnie przyszedł czas na Lanzarotę i La Graciosę, Fuerteventurę i Lobos. Potem była Gran Canaria, Teneryfa, La Palma i Madera. Poszukując wulkanów, odwiedził też portugalską wyspę Sao Miguel, a także wyspy z archipelagu Maskarenów na Oceanie Indyjskim czy Gwadelupę na Karaibach. 

– Złapałem bakcyla na dobre. Krajobraz ukształtowany przez aktywność wulkaniczną stał się dla mnie priorytetem podczas planowania rodzinnych wyjazdów, które organizujemy indywidualnie, bez pośrednictwa biur podróży – tłumaczy Jacek Radoń, który fotografuje głównie przyrodę, ale nie tylko pejzaże. Przed jego obiektyw trafiają również zwierzęta i rośliny, zwłaszcza ulubione kaktusy i sukulenty. 

Seven Colored Earth to niewielki obszar wydm składający się z piasku o siedmiu różnych kolorach. Ta formacja geologiczna znajduje się na równinie Chamarel w dystrykcie Rivière Noire w południowo-zachodnim Mauritiusie. Fot. Jacek Radoń

Wulkaniczna miłość

Część zdjęć prezentowanych na wystawie została wykonana z lotu ptaka, ale nie za pośrednictwem kamery drona, tylko podczas lotu śmigłowcem, hydroplanem, czy małym dwupłatowcem. Miejsce na piedestale zajmują wśród nich powulkaniczne, fascynujące krajobrazy. Uchwycenie ich piękna wymaga nie lada wyzwania i fotograficznych umiejętności. Zależy też od warunków atmosferycznych. Para wodna, dym czy mgła potrafią stworzyć spektakularne efekty i dramatyczne tła, ale mogą też przeszkodzić w realizacji artystycznej wizji.

Podróżnicze kadry można obejrzeć w Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku, który jest otwarty dla zwiedzających w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach – od 16 do 17.  Wystawa będzie dostępna do 31 maja. Wystawa fotografii Jacka Radonia “Narodzone z wulkanów” zainaugurowała jubileuszowy rok, w którym Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej obchodzi dwudziestolecie istnienia.

Rochester Falls, wodospad położony w dzielnicy Savanne na Mauritiusie. Bardzo popularny ze względu na prostokątne skały boczne. Fot. Jacek Radoń