„Na obcasie i bez…” – wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

„Na obcasie i bez…” – wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

„Na obcasie i bez – 150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego” – to nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, którą będzie można obejrzeć od 12 lipca do 31 grudnia br. Ekspozycja obejmuje: damskie buty, XIX-wieczne pończochy oraz inne akcesoria obuwnicze, m.in. łyżki czy klamry. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 12 lipca. Start o godz. 18.

To kolejna już ekspozycja poruszająca temat historii mody damskiej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Jednak tym razem o charakterze absolutnie unikalnym, gdyż zajmująca się wyłącznie damskim obuwiem z lat: 1780 – 1930. Wystawa będzie pierwszą tego typu w Polsce, obrazującą rozwój obuwia damskiego w kontekście historii sztuki.

Symbolika buta

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Hanny Szudzińskiej i stanowią ważną część europejskiego dziedzictwa materialnego. Prezentowane przedmioty są zróżnicowane pod względem stylów i technik wykonania oraz zdobnictwa i prezentują rozwój obuwnictwa na przestrzeni dekad. Odważna aranżacja wystawy, której punktem wyjścia jest film Pedro Almodóvara „Wysokie Obcasy”, ma nie tylko pokazać tendencje w modzie obuwniczej, lecz także skłonić odbiorców do refleksji na temat roli kobiety. Roli, która rosła wraz z wysokością obcasa.

Aranż wystawy opracowany został, nie jako linearna narracja, lecz jako pełne uczuć miejsce pozostawiające przestrzeń dla widza, by ten mógł stworzyć własną opowieść o bucie i zadać sobie pytanie: „czym on właściwie jest?”.

Fot. Materiały prasowe

W zasadzie to jedyne akcesorium w modzie damskiej, posiadające tak rozległe i głębokie znaczenie symboliczne – począwszy od rozumienia buta jako symbolu małżeństwa i szeroko związanej z nim obrzędowości, poprzez Zygmunta Freuda i Brunona Schulza aż do symbolu pożądania i spełnienia w „Seksie w wielkim mieście”. 

XIX-wieczne pończochy

Kuratorki wystawy (Beata Kuman oraz Hanna Szudzińska) zaprezentują także inne akcesoria związane z obuwiem i stopą, m.in. zbiór XIX-wiecznych pończoch, kartoniki po butach oraz srebrne przybory: haczyki, łyżki czy klamry. W sumie zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 100 eksponatów w odważnych aranżacjach kolorystycznych.

Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 12 lipca w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Event rozpocznie się o godz.18. Ekspozycję będzie można podziwiać do końca roku.

Fot. Materiały prasowe.