Malarstwo kobiet z pasją, czyli wystawa „Jaki świat jest każdy widzi”

Malarstwo kobiet z pasją, czyli wystawa „Jaki świat jest każdy widzi”

W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej można obejrzeć wystawę malarską, która będzie otwarta dla zwiedzających do 30 stycznia. Te wyjątkowe prace o wielu kolorach i twarzach stworzyły trzy kobiety z Podkarpacia: Edyta Barańska, Agnieszka Danecka oraz Elżbieta Salamon. Malarki poprzez sztukę wyrażają siebie i dzielą się własnym spojrzeniem na świat, który „Jaki jest każdy widzi”…

Pierwsza z trzech autorek wystawy w Wiśniowej to Agnieszka Danecka, która mieszka w Brukseli, ale związana jest z Pstrągową na Podkarpaciu. Uczy się na kierunku malarstwo w L’ecole d’Arts d’Uccle w Brukseli. Jak mówi o sobie artystka, malowanie to dla niej nieustanne poszukiwanie, mierzenie się ze światem wewnętrznym i próba oddania doświadczenia świata istniejącego poza nią. – Mój świat to moje dzieci, rodzina. Próba zrozumienia miłości i jej roli. Mój świat to książki i poezja – mówi Agnieszka Danecka.

Druga artystka, której prace można oglądać w Wiśniowej, to Elżbieta Salamon. Rzeszowianka ukończyła malarstwo na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2022 roku otrzymała dyplom z pracowni malarstwa profesora Tadeusza Boruty. – Maluję z miłością i zaangażowaniem. Od niedawna należę do Związku Polskich Artystów Plastyków – wyjaśnia kobieta.

Ostatnia malarka z pasją to Edyta Barańska, która w świecie barw i form odnajduje swoją przestrzeń. – Moja pasja do sztuki to podróż przez kształty i kolory. W obrazach starannie łączę tradycję z nowoczesnością, tworząc kompozycje pełne emocji i głębokich znaczeń – tłumaczy Edyta. Jak przekonuje, w sztuce inspiruje ją każdy szczegół codziennego życia – od bliskich osób po intensywne emocje ukryte w ludzkich twarzach.

Obrazy, które można podziwiać w Wiśniowej do 30 stycznia, przedstawiają m.in. macierzyństwo. Są też same kobiety, martwa natura i piękne krajobrazy.

Wystawa „Jaki świat jest każdy widzi” będzie czynna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. (Od poniedziałku do piątku: 7.30 – 15.30). Wstęp bezpłatny.