Jesień sprzyja podjadaniu. Jak sobie z tym poradzić?

Jesień sprzyja podjadaniu. Jak sobie z tym poradzić?

Mniejsza aktywność fizyczna, brak dostępu do świeżych owoców, tradycje związane z niekoniecznie lekkimi a za to sytymi, jesiennymi potrawami… To tylko kilka z wielu czynników wzmagających tendencję to podjadania w okresie jesienno-zimowym. Jak sobie z tym poradzić? I przestrzec się przed niechcianymi kilogramami? Podpowiadamy!

Jesienna chandra. Któż z nas jej nie miał? Bywa ponuro, deszczowo, wietrznie. Czasami przygnębiająco. Jak tu się więc nie skusić na przekąski poprawiające samopoczucie czy łagodzące uczucie smutku? Wraz z opadami deszczu i spadkiem temperatury, wielu z nas ogranicza swoją aktywność na świeżym powietrzu. A mniej ruchu pogarsza metabolizm i zwiększa jednocześnie apetyt. Dlatego bez zastanowienia sięgamy po ciasta dyniowe, karmelowe jabłka, korzenne ciasteczka i czekoladki. Nie wspominając już o bardziej sycących gulaszach, treściwych zupach rozgrzewających i zbyt tłustych daniach jednogarnkowych.

Świadome jedzenie

Aby uniknąć nadmiernego podjadania w okresie jesieni, warto świadomie podejść do tematu jedzenia. Chociaż to nie lada wyzwanie, istnieją różne sposoby na utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne, aby wsłuchać się w swój organizm, który trafnie informuje zarówno o głodzie, jak i sytości, a nie jeść z nawyku lub, co gorsza – z nudów.  

Oto kilka porad, które mogą się przydać. Po pierwsze, planowanie jedzenia. Sporządź plan posiłków na cały tydzień i zrób listę zakupów. Staraj się go przestrzegać. Im bardziej zorganizowany jadłospis, tym mniej prawdopodobne, że sięgniesz po niezdrowe przekąski. Po drugie, skup się na zrównoważonej diecie, która dostarczy Twojemu organizmowi odpowiednich ilości białka, węglowodanów, tłuszczów i minerałów. Unikaj przekąsek o niskiej wartości odżywczej, a tych jesienią pod dostatkiem. Szczególnie wystrzegaj się chipsów i przetworzonych słodyczy.  

Wybieraj zdrowiej

Pij dużo wody! Czasami organizm może sygnalizować głód, jednak w rzeczywistości jest po prostu odwodniony. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów (minimum 1,5 litra dziennie) i unikaj słodzonych napojów. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego lub słonego, sięgnij po zdrowsze zamienniki. Zamiast chipsów – warzywa z hummusem, orzechy lub suszone owoce. To świetna alternatywa przetworzonych przekąsek.

Unikaj zakupów na głodny żołądek, bo ten zawsze sprawi, że będziesz bardziej podatny na pokusy. Znajdź sobie regularne ćwiczenia, które pomogą w kontrolowaniu apetytu i poprawie ogólnego samopoczucia. Jeśli jesień sprawia, że jesteś smutny lub zestresowany, spróbuj znaleźć inne sposoby na radzenie sobie z emocjami, takie jak: medytacja, spacery lub czytanie. Dbaj o higienę snu. Braki w wypoczynku mogą wpłynąć na regulację apetytu. Staraj się więc spać wystarczająco (7-8 godzin). I najważniejsze! Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Bądź wyrozumiały wobec siebie i celebruj małe sukcesy po drodze.