Fundacja Feminoteka otworzyła w Warszawie pierwszy w Polsce Punkt pomocy dla kobiet, które doświadczyły gwałtu. Inicjatywa obejmuje telefon pomocowy (tel. 888 883 388), opiekę psychologiczną, a także pomoc prawną. I to, co najważniejsze – bezpłatne i poufne wsparcie!
Według policyjnych statystyk, co roku w Polsce do gwałtów dochodzi od 1,8 tys. do 2,3 tys. razy. Statystyki Niebieskiej Linii (Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie) mówią z kolei, co innego. Wynika z nich, że rocznie gwałconych jest aż 30 tys. Polek. Eksperci alarmują, że ofiar może być nawet dwa razy więcej, bo wiele z nich zwyczajnie wstydzi zgłosić się na policję. Okazuje się również, że kobiety są najmniej bezpieczne… w domu. Aż 80 proc. wszystkich sprawców gwałtów jest im wcześniej znanych.
9 na 10 kobiet nie zgłasza gwałtu
– Nie ma danych obrazujących w rzetelny sposób skalę przemocy seksualnej wobec kobiet w Polsce, gdyż gwałt często nie jest zgłaszany lub jest zgłaszany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Badania pokazują, że aż 9 na 10 kobiet nie zgłasza tego faktu przez poczucie wstydu i braku wiary w realną pomoc. Mowa nie tylko o ukaraniu sprawcy, ale także o terapii traumy czy zorganizowaniu doraźnej pomocy, by pokrzywdzona mogła wyjść z przemocowej sytuacji w związku, pracy czy domu rodzinnym i rozpocząć, czasem wieloletni, proces dochodzenia do równowagi – mówi Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.
Pierwszy taki Punkt w Polsce
Fundacja Feminoteka pomaga ofiarom przemocy od 17 lat. Teraz stworzyła pierwszy w kraju Punkt pomocy dla zgwałconych kobiet, który zapewnia wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prawne, medyczne, a także asystenckie. Mogą z niego skorzystać kobiety po 18. roku życia, które doświadczyły gwałtu lub innej formy przemocy seksualnej w dowolnym momencie swojego życia (niezależnie od orientacji seksualnej, także osoby transseksualne). Punkt pomocy kobietom po gwałcie zacznie działać od połowy czerwca br. Jego adres nie jest ogólnodostępny ze względów bezpieczeństwa. Znają go tylko pracownice, wolontariuszki i pokrzywdzone zwracające się o pomoc.
– Przygotowania do otwarcia Punktu trwały od wielu miesięcy. Pracuje z nami doświadczony zespól ekspertek, po specjalistycznych szkoleniach, przygotowanych do udzielania pomocy już od pierwszego kontaktu. Stosujemy podejście skoncentrowane na osobie pokrzywdzonej, ponieważ uważamy, że każde doświadczenie jest inne i proces powrotu do równowagi jest sprawą indywidualną – wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, psycholożka i psychotraumatolożka, która odpowiadała za przygotowania do uruchomienia Punktu pomocowego.
Jeden telefon ratuje życie
Fundacja Feminoteka prowadzi telefon zaufania dla kobiet, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza seksualnej. Aby uzyskać wsparcie, wystarczy zadzwonić pod numer: 888 883 388 od poniedziałku do piątku w godz. 11-19. Więcej informacji na stronie internetowej i social mediach Fundacji.